MediaCat

The Cat Report – 2013’ün en yaratıcı ajans ve reklamverenleri

Türkiye’deki ajansların, reklamverenlerin ödül performansını yansıtan raporda bu yıl bazı yenilikler var.

The Cat Report – 2013’ün en yaratıcı ajans ve reklamverenleri

The Cat Report’u altı yıldır hazırlıyoruz. Türkiye’deki ajansların, reklamverenlerin ödül performansını yansıtan raporda bu yıl bazı yenilikler var. Şimdiye kadar sadece ulusal yarışmaları değerlendirmeye alıyorduk. Bu yıl uluslararası yarışmaları da dikkate aldık ve rapora ekledik. Şimdilik Türkiye’ye fazla uluslararası ödül gelmese de bunun gelecekte değişeceğine inanıyorum.

Kısaltmalar
F: Felis Ödülleri Büyük Ödülü
f: Felis Ödülleri Medya ve Dijital Bölüm Kategori Birinciliği
n: Nöro Felis (Yaratıcılık Kategorisi Birincilikleri)
E: Kristal Elma Büyük Ödülü
e: Kristal Elma Kategori Birinciliği (Kristal Elma)
K: Kırmızı Ödülleri Büyük Ödülü (Kıpkırmızı)
k: Kırmızı Ödülleri Kategori Birinciliği
x: Altın Effie Ödülü
y: Altın Epica ya da Kategori Birinciliği
g: Altın Golden Drum ya da Kategori Birinciliği

Notlar

  1. Değerlendirme yapılırken şu yarışmalar dikkate alınmıştır: MediaCat Felis Ödülleri, Kristal Elma, Kırmızı Ödülleri, Effie Ödülleri, Cannes Lions, Eurobest, Epica, Golden Drum.
  2. Değerlendirmede yarışmaların yalnızca kategori birincilikleri ile ‘büyük ödüller’ dikkate alınmış; kategori ikincilikleri, üçüncülükleri ve özel ödüller değerlendirmeye alınmamıştır. Global yarışmalardan Epica, Golden Drum, Cannes Lions, Clio, Eurobest ve New York Festivals incelenmiş, yalnızca altın ödüller ya da kategori birinciliği ödülleri dikkate alınmıştır.
  3. İki ajans tarafından ortaklaşa gerçekleştirilen işler için, her bir ajansın bir ödül aldığı kabul edilmiştir.
  4. Bir kategoride aynı kampanyaya ait birden fazla işin aldığı ödüller tek bir ödül olarak sayılmıştır.

En çok ödül alan reklam projelerini ve kampanyalarını da bu yıl The Cat Report’a ekledik.

Geçtiğimiz yıllarda interaktif ve kreatif olarak ayırdığımız ajansları bu yıl tek bir liste altında topladık. Bunun nedeni gerek mecralar, gerekse ajanslar arasındaki uzmanlık sınırlarının artık buharlaşmış olması.

Geçtiğimiz yılın en yaratıcı ajansı 25 birincilik ve bir büyük ödül alan Medina Turgul DDB oldu. 24 birincilik ve bir büyük ödülle TBWA\ISTANBUL ikinci sırada yer alırken, Rafineri 14 birincilik ödülü, C-Section ise 12 birincilik ve bir büyük ödülle listedeki en başarılı ajanslar arasında yer aldı. Bu yılki listede ‘yeni nesil ajans’ olarak tarif ettiğimiz ajansların yükselişi dikkat çekici. Bu ajanslar sadece dijital mecralarda değil, artık televizyon ve film kategorilerinde de ödül alıyor.

Medya ajanslarında geçtiğimiz yıl olduğu gibi Mindshare ve OMD’nin başarısı devam ediyor. Geçtiğimiz yıl ödül performansı en yüksek reklamveren Anadolu Efes oldu. Gerek Efes için, gerekse Miller için yapılan kampanyalar geçtiğimiz yılın en başarılı projeleriydi ve ajanslarına birçok ödül getirirken, reklamvereni de listenin bir numarasına taşıdı. Geçtiğimiz yılın en çok ödül kazanan projesi ise Kompüter tarafından gerçekleştirilen Miller Music Tour oldu.

En çok ödül kazanan medya ajansları

2013'ün en çok ödül kazanan medya ajansları

Bir ödül alan medya ajansları: Time (1f), People Communications (1f), MediaCom (1f), Sniper Media (1n), Universal McCann (1e), Vivaki (1e), Carat Medya (1e)

Sonraki sayfa: En çok ödül kazanan reklam ajansları

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.