MediaCat

Temel yaklaşım sürekli iyileştirme

CMO Perspektifi’nde Sahibinden.com Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazım Erdoğan’ı ağırladık.

Temel yaklaşım sürekli iyileştirme

Sahibinden.com’u bir teknoloji şirketi olarak konumlandırdıklarını ifade eden Sahibinden.com Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazım Erdoğan, bu söylemin altını Ar-Ge merkezlerinde teknolojik altyapı ve tasarım konularında sürekli iyileştirmeler yaparak ve makine öğrenimi/yapay zekâ temelli yenilikleri hayata geçirerek doldurduklarını belirtiyor.

Geride bıraktığınız 20 yılı son bir yılla kıyasladığınızda neler söyleyebilirsiniz? Pandeminin en büyük öğretisi ne oldu?

E-ticaret hızlı değişimlere uyum becerisi en yüksek olan sektörlerden biri. Önlemlerin geçtiğimiz yıl Mart ortasında hayata geçirilmesiyle birlikte biz de iş yapış şeklimizi yeniden gözden geçirdik. Şirketimizin çevik iş yapma ve teknolojiyi son derece etkin kullanma becerisi sayesinde, bu sürece adapte olduk ve çalışmalarımızı kesintisiz olarak sürdürdük. Çevikliğimiz ve teknolojik yetkinliğimiz sayesinde kullanıcılarımızın değişen ihtiyaçlarını hızla analiz ederek bu zorlu süreçte yeni hizmetler ve desteklerle onların yanında olduk.

Bu dönemde gerek bireyler gerekse kurumlar olarak tam bir dayanışma örneği sergiledik. Koronavirüs salgınının yayılma eğilimi göstermesiyle birlikte, çalışanlarımızın sağlığı ve güvenliği için ofis dışı/evden çalışma düzenine geçtik. Eşzamanlı olarak kullanıcılarımızın hassasiyetlerini analiz ettik, onların pandemi döneminde ev, vasıta ve diğer kategorilerde arayışlarını sürdürdüklerini gördük. Bu arayışın en güvenli şekilde gerçekleşmesi için Görüntülü Arama ile Gezilebilir özelliğini hayata geçirdik. Kurumsal mağazalarımıza, işlerini kesintisiz sürdürebilmelerini sağlayan bu özelliğe ek olarak destek paketleri sunduk.

Sahibinden.com Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Nazım Erdoğan

Sahibinden.com’un artık bir teknoloji şirketi olduğunu söylüyorsunuz. Bunun altını nasıl dolduruyorsunuz?

Ar-Ge merkezimizde, yapay zekâ teknolojisi ve büyük veriye dayanan çalışmalarımızla kullanıcılarımızın hayatını kolaylaştıracak teknolojiler geliştiriyoruz. Kullanıcılarımızdan aldığımız detaylı ilan bilgileri sayesinde, çok sayıda filtreyle detaylı arama sunuyoruz. Kullanıcıların baktıkları ilanlar, yaptıkları aramalar ve satın alma gibi davranışlarını inceleyerek, aradıkları kriterlere uygun ilan bulunduğunda sistemin bilgi verdiği Favori Aramalarım özelliğini geliştirdik. Kullanıcılarımızın bir emlak ilanını en ince ayrıntısına kadar detaylı olarak incelemelerini sağlamak amacıyla 3 Boyutlu Tur ve 360 Derece Fotoğraflı İlan özelliğini kullanıma sunduk.

Emlak360 platformuyla emlak alım-satım veya kiralama, Oto360 platformuyla araç alım satım süreçlerinde kullanıcıların ihtiyaç duydukları servislere tek bir yerden hızlı ve kolay şekilde ulaşmalarını sağlıyoruz. Yapay zekâ teknolojisinden faydalanarak hayata geçirdiğimiz Fotoğraftan Araç Tanıma özelliğimiz sayesinde kullanıcılar; ilgilendikleri aracın fotoğrafını çektikten sonra aracın marka, model ve yıl bilgilerini buluyor, milyonlarca ilanın arasından aynı özellikteki tüm araç ilanlarına hızlı ve kolay bir şekilde ulaşıyor.

Kullanıcılarımızın alışveriş sürecini daha da kolaylaştırmak ve güvenli bir alışveriş deneyimi sunmak adına ise S – Param Güvende hizmetini hayata geçirdik. Bu sayede kullanıcılarımız sahibinden.com’un İkinci El ve Sıfır Alışveriş kategorisi üzerinden yapacakları alım ve satım işlemlerini daha kolay ve güvenli yapabilecekler. Kullanıcılar bu hizmet üzerinden ürün satın alırken para, çözüm ortağımız olan ödeme kuruluşunun hesabında tutuluyor. Ürün teslim alınıp onaylanınca, para satıcıya aktarılıyor.

Pandeminin başlarında tüketicinin alışveriş davranışları ve yaşam tercihlerinde görülen değişim geldiğimiz noktada ne durumda?

Koronavirüs pandemisiyle beraber tüketiciler sokağa çıkmadan ürün araştırma, fiyat karşılaştırma, temassız ve kolay alışveriş deneyimi yaşadıkları için online platformları tercih etmeye başladılar. Önlemler süresince kullanıcıların ilgi gösterdikleri kategoriler farklılaştı. Karantina tedbirlerinin en sıkı uygulandığı dönemde evde geçirilen zamanın artmasıyla beraber ekmek yapma makinesi, baskül, fitness-kondisyon aletleri, oyun konsolları, puzzle, masa ve kutu oyunları ile maketlere olan ilgi arttı. Karantina tedbirlerinin kısmen azaltıldığı dönemde ise bahçeli, balkonlu ve müstakil ev arayışı hız kazandı.

Kullanıcılar platformu en çok nereden ziyaret ediyor?

Türkiye’de internet kullanımı ve mobil cihazların kullanımında yaşanan artışa paralel olarak e-ticaret sektörü içerisinde mobilin payında ciddi artışlar yaşandı. Kullanıcılar, mobil deneyimlerinin artması ve mobil alanda yapılan yatırımların hız kazanmasıyla birlikte sahibinden.com’a mobil cihazlar üzerinden daha fazla ulaşıyor. Kullanıcılarımızın yüzde 82’si mobil uygulamamızı ve mobil internet sitemizi kullanarak sahibinden.com’a erişiyor. 20 yıldan fazla sürede oluşturduğumuz marka bilinirliğimiz sayesinde, trafiğimizin tamamına yakınının organik olduğunu söyleyebilirim.

Alışveriş ve kullanıcı deneyimini iyileştirmeye dair gündeminizde şu an ne var?

Türkiye nüfusunun neredeyse yüzde 75’inden fazlasıyla temasta olan bir platform olarak kullanıcı deneyimine çok önem veriyoruz. Önceliğimiz kullanıcılarımızın sahibinden.com’da geçirdikleri her saniyenin kaliteli ve kusursuz olması. Bunun için de Ar-Ge merkezimizde teknolojik altyapı ve tasarım konularında sürekli iyileştirmeler yapıyor, makine öğrenimi ve yapay zekâ temelli yenilikleri hayata geçiriyoruz. Bununla birlikte sunduğumuz hizmetlerin kusursuz işlemesi için test ve kalite yönetimine aralıksız yatırım yapıyoruz. Sahibinden.com üzerinde yılda yaklaşık 600 defa yazılım güncellemesi yapıyoruz.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.