Çin’de çocukların oyun saatine kısıtlama

Çin'deki çocukların online oyunlara erişimi Cuma, hafta sonu ve tatil günlerinde 1'er saatle sınırlandı.

31.08.2021 - 15:33 | Simge Şenses

Çin'de çocukların oyun saatine kısıtlama

Çin Ulusal Basın ve Yayın İdaresi, devlete bağlı haber ajansı Xinhua’ya yaptığı açıklamada 18 yaşın altındaki çocukların internet üzerinden yalnızca Cuma, hafta sonu ve tatil günlerinde 20:00 ila 21:00 arasında 1 saat oyun oynamasına izin verileceğini duyurdu. Medya kuruluşu, kararın yürürlüğe konmasından kısa süre önce online oyunları “manevi afyon” olarak tanımlamıştı.

Bu karardan önce de çocukların online oyun oynama süreleri günde 90 dakika ile sınırlandırılmış durumdaydı. Bu sınır, tatil günlerinde üç saate kadar çıkabiliyordu. Temmuz ayında Çinli oyun devi Tencent, çocukların 22:00 ile 08:00 saatleri arasında oyun oynamasını engellemek için yüz tanıma özelliğini kullanıma sunmuştu.

Açıklamada, kurallara uyulup uyulmadığının tespiti için online oyun şirketlerine uygulanan denetimlerin artırılacağı da belirtildi. Yeni kısıtlama, Çin’in en büyük online oyun şirketlerinden bazılarının hisse değerlerinde düşüşe yol açtı.

Kaynak: BBC

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.