MediaCat

Tasarımla dost teknoloji

Vestel, bu sene ilki düzenlenen İstanbul Tasarım Bienali’ne destek oluyor. Kurumsal İletişim Müdürü Sıla Sayar’la görüştük.

Tasarımla dost teknoloji

Vestel yakın geçmişte gösteri sanatları alanında Anadolu Ateşi’nin hayata geçirdiği Troya gösterisi, görsel sanatlar alanında Batman üçlemesinin son filmi The Dark Knight Rises ve izlenme rekorları kıran dizi Terra Nova’nın gösterim sponsoruydu. Son olarak 16’ncı yüzyılın usta ressamları Michelangelo, Leonardo ve Raphael’in eserlerini buluşturan Türkiye’nin ilk interaktif sergisinin ana sponsorluğunu üstlenen Vestel, bu sene ilki düzenlenen İstanbul Tasarım Bienali’ne destek oluyor. Banu Öğüt, MediaCat Aralık sayısı için Vestel Kurumsal İletişim Müdürü Sıla Sayar’la görüştü.

Vestel, senenin en kapsamlı sanat etkinliklerinden İstanbul Tasarım Bienali’nin sponsoru. Bir teknoloji markası olarak Vestel bu etkinlikle nasıl örtüşüyor?

Kullanılan teknolojinin benzeşmeye başladığı bir ortamda markaların ayrıştığı en önemli kısım tasarım. Biz de tasarımımızla öne çıkmak isteyen bir markayız. Vestel tasarım alanında Türkiye’de AR-GE ekibi olan yegâne elektronik markalarından biri. Bu da bizim tasarıma ne kadar önem verdiğimizi gösteriyor.

Türkiye’de artık tasarımcıların belli sponsorlar tarafından bir platforma taşınması lazım. Biz sadece ürünlerimizin tasarımlarını ön plana çıkaralım demiyoruz. Tasarımcıyı destekleyerek, Türkiye’de tasarım dünyasını belirli bir noktaya getirmeyi hedefliyoruz. İstanbul Tasarım Bienali buna olanak sağlayan bir platform. Türkiye’de ilk kez yapılıyor olmasıyla da çok önemli. İstanbul, tasarım anlamında ön plana çıkan bir şehir fakat bunu sağlamak ne yazık ki ödeneklerle mümkün. Biz bunu İKSV’yle çok yakından takip ettik ve ilk oluşum gününden beri işin içindeyiz. Tasarımcının her zaman yanındayız.

Bu etkinlikten marka olarak beklentiler neler?

Marka olarak ilk isteğimiz tasarımcının yanında olduğumuzu gösterebilmek. Bunun dışında Türk tüketicisini İstanbul Tasarım Bienali gibi uluslararası bir etkinlikle buluşturmaktan onur duyuyoruz. Beklentimiz bu bienale katılımın yüksek olması. Bunun için sponsorluk kadar iletişim bütçesi de ayırdık. Bunun sebebi sadece Vestel’in bienale sponsor olduğunu duyurmak değil, Türk tüketicisini bienale yönlendirmek.

Bununla ilgili, bienalden önce yine etkinlik kapsamında workshop’lar düzenledik. İKSV’yle birlikte gerçekleştirdiğimiz çalışmalarda öğrenciler, 17 ili yorumlayarak buzdolabı tasarımı yaptılar ve biz bu tasarımlardan seçtiklerimizi ürün haline getireceğiz.

Bu durumda Vestel’in, tüketicisinin sanata olan ilgisini artırmak gibi bir derdi var mı?

Tasarım, sanatsal bir üründür de aslında. Bizim amacımız da tüketicimize sanatsal ürünler takdim etmek ve sanatçıyı tanıtmak. Müşterilerimiz mağazalarımıza geldiklerinde hem bienalle ilgili bilgi ediniyorlar hem de workshop’larımızda yapılan tasarımları görüyorlar.

Vestel geçtiğimiz senelerde Terra Nova dizisinin de gösterim sponsorluğunu üstlenmişti. Aynı dönem Terra Nova LED TV serisini sundu. Bu ve benzeri sponsorluklarla nasıl mesajlar vermeyi amaçlıyorsunuz?

Terra Nova dizisi dışında film sponsorlukları da üstlendik. Mesela Batman The Dark Knight Rises filminin sponsoru olduğumuzda filme ithafen Batman LED TV ürününü çıkardık. Anadolu Kartalları filminde ise ‘jet wash’ çamaşır makinası ürünümüzü sunduk. Burada amaç tüketiciye farklı noktalardan ulaşmak ve insanlar eğlenirken markamızı tanıtmak. Çünkü bu şekilde marka algısı daha da yükseliyor. Alternatif pazarlama ve iletişim yöntemleri bizim kullanmak istediğimiz yöntemler.

Sponsor olacağınız etkinlikleri belirlerken göz önünde bulundurduğunuz kriterler neler?

Leonardo, Rafael, Michelangelo’nun eserlerini Türkiye’ye getirdik mesela. Tasarım bizim marka vaadimiz. Tasarımla ilgili tüm alanlara ilgi duyuyoruz. Bunun dışında dijitale ilgimiz büyük. Mesela Great Masters dijital interaktif ekranlarımızı kullandığımız dijital bir sergi. Teknoloji markası olarak Vestel’le örtüşüyor. İstanbul Tasarım Bienali ise tasarım kimliğimizi öne çıkarıyor. Seçtiğimiz etkinliklerin ‘Sanatla dost teknoloji’, ‘Tasarımla dost teknoloji’ gibi sloganlarımızın altını doldurması lazım. Kimliğimizle uyuşmayan bir sponsorluğun altına imza atmayız.

Markaların teknolojik gelişimleri yakından takip etmesi ciddi bir rekabet ortaya çıkarıyor. Tasarım bu rekabete nasıl etki ediyor?

Tasarım farklılaşmak demek. Tasarım bizim günlük hayatımızda… Vestel olarak reklam kampanyalarımızda bile farklılaşmaya çalışıyoruz. Kampanyalarımızda veya saha aktivelerimizde farklılık yaratmaya çalışıyoruz.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.