MediaCat

Starbucks Çin’e inanıyor

Global kahve zincirinden 1,3 milyar dolarlık yatırım kararı.

Starbucks Çin’e inanıyor

Seattle merkezli global kahve zinciri Starbucks, ABD’den sonra en hızlı büyüyen pazarı konumundaki Çin’e yatırım yapmaya devam ediyor. Çin’de halihazırda -600’ü Şangay’da olmak üzere- 2 bin 800 mağazasıyla operasyonlarına devam eden marka 1,3 milyar dolarlık yeni yatırımla birlikte bu sayıyı 2021 itibarıyla 5 bine çıkarmayı hedefliyor. Bu yatırım, Şangay, Jiangsu ve Zhejiang bölgelerindeki 1300’e yakın Starbucks mağazasının tamamının sahipliğini Starbucks’a getirecek.

Firma geçtiğimiz hafta yayınlanan çeyrek raporunda yer alan bilgiye göre, Çin’in doğusundaki operasyonlarda uzun süredir işbirliğinde olduğu Uni-President Enterprises Corporation (UPEC) ve President Chain Store Corporation’da (PCSC) bulunan hisselerinin tamamını satın almış olacak. Bu hamle, 1971’den bu yana faaliyetlerini sürdüren Starbucks’ın tarihindeki en büyük tekil satınalma olarak da kayıtlara geçecek.

Yatırım kararına ilişkin yaptığı açıklamada Starbucks Başkan ve CEO’su Kevin Johnson şu ifadelere yer verdi: “Starbucks operasyonunu tek bir şirket tarafından yönetilen bir yapıya çevirmek bu pazara olan inancımızı ve orada görev yapan yerel lider kadroya olan güvencimizi tazelemek anlamı taşıyor.”

Starbucks 2 Temmuz itibarıyla kapattığı üçüncü çeyrek sonuçlarını kısa süre önce açıklamış, net gelirlerde yaşanan yüzde 8,3 kayba rağmen 691,6 milyon dolar gelir elde etmişti.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.