Silikon Vadisi’nde cinsiyetçilik suçlamaları

Google, cinsiyetçi bildiri yayınlayan yazılımcısını işten çıkardı.

08.08.2017 - 16:20 | Gönül Hadımlı

Silikon Vadisi’nde cinsiyetçilik suçlamaları

Google’ın yazılım mühendislerinden James Damore, erkeklerin teknoloji endüstrisinde çalışmaya biyolojik olarak kadınlardan daha fazla yatkın olduğundan bahseden ve Google’ın cinsiyet eşitliği politikalarını eleştiren on sayfalık bir bildiri kaleme aldı. Bildiri ilk başlarda şirket içerisinde yayıldı ardından basına sızarak Silikon Vadisi’nde oldukça büyük bir yankı uyandırdı.

“Google’s Ideological Echo Chamber” başlıklı bildiri, tamamen Google’ın çeşitlilik ve kapsayıcılık politikalarını eleştiriyor ve şirketin tutucu siyasi görüşlere karşı hoşgörüsüz davrandığını savunuyor. Konuyla ilgili yazar, “Konu çeşitlilik ve kapsayıcılığa geldiğinde Google’ın sol ön yargısı, muhaliflerin mahcup olup sessizliğe bürünmesine yol açan ve siyasi olarak doğru olan bir monokültür yaratıyor” sözlerini sarf ediyor.

Teknoloji endüstrisinde ve Google’da çalışan birçok kişi de konuyla ilgili kızgınlıklarını Twitter üzerinden yansıttı. Yazarın işten çıkarılmasının doğru olduğu ve fikirlerinin iş ortamında düşmanlık yarattığı dile getirilirken, aynı zamanda yazarın popüler olmayan fikirlerini dışa vurduğu için yargılanmasının doğru olmadığını da belirtenler oldu.

Bildirinin yayılmasının ardından Damore’un işten çıkartıldığını belirten Google CEO’su Sundar Pichai, bir açıklama yayınlayarak ifade özgürlüğüne vurgu yaptı. Şirket eylemlerinin tartışılabilir olduğunu belirten Pichai, “Çalışanlarımızdan bir grubun biyolojik özellikleri nedeniyle bu işe göre olmadığını söylemek ise saldırgan bir davranış ve uygun değil” açıklamasında bulundu. Aynı zamanda Pichai, “Bu bizim temel değerlerimize ve mesleki ahlak kurallarımıza tamamen aykırı” dedi.

Kaynak: Gizmodo, The Guardian

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.