MediaCat

Geleceği Farklı Yaratan Kadınlar ile tanışın!

Google Türkiye ve MediaCat ortaklığında iş dünyasının gelecek vaat eden kadınlarını tespit etmek, desteklemek ve teşvik etmek amacıyla hayata geçirilen #SheMakes programına dahil edilecek birbirinden değerli 15 kadın ve onların ilham veren hikâyeleri karşınızda.

Geleceği Farklı Yaratan Kadınlar ile tanışın!

Ortak geleceğimizi şekillendirecek meslek gruplarındaki kadınların nicelik ve niteliğini artırabilmek adına, Google Türkiye ve MediaCat’in işbirliği içinde hayata geçirilen SheMakes programına dahil edilecek isimler Aralık 2020’de toplanan seçici kurulun değerlendirme sürecinin ardından belli oldu.

300’ün üzerinde başvuru değerlendirildi

Lansmanı Brand Week Istanbul’da gerçekleşen ve birbirinden değerli kadın liderlerden oluşan #SheMakes elçilerinin kendi kariyer yolculuklarını anlattıkları ilham veren videolarla ilk adımı atılan programda, Aralık 2020’de gerçekleşen seçici kurul toplantısıyla heyecan en üst seviyeye taşındı.

Başvuruları büyük bir hassasiyetle değerlendiren, alanlarındaki kanaat önderleri arasında yer alan Seçici Kurul üyeleri şöyleydi: Endeavor Türkiye Genel Sekreteri Aslı Kurul Türkmen, SWEATers Kurucusu Elif Boyner, Fintechtime ve Blockchaintime Dergileri Yazı İşleri Müdürü Funda Güleç Yalçın, Google Türkiye Ülke Direktörü Mehmet Keteloğlu, University of California-Riverside Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bölümü’nden Prof. Mihri Özkan, MediaCat ve Digital Age Genel Yayın Yönetmeni Pelin Özkan, TBWA\Istanbul Chief Strategy Officer’ı Toygun Yılmazer, Tazi.ai Kurucu Ortak ve Genel Müdürü Prof. Dr. Zehra Çataltepe ve Ashoka Türkiye Eş Direktörü Zeynep Meydanoğlu.

Teknoloji, dijital ekonomi, bilgisayar bilimi, matematik, girişimcilik, inovasyon, dijital sanat, tasarım, kodlama, oyun ve veri odaklı yaratıcı endüstriler gibi geleceği şekillendiren sektörlerden birinde kariyer hedefleyen 300’ün üzerinde genç kadının başvurduğu #SheMakes’e kabul edilen 15 isim, önümüzdeki aylarda e-ticaret altyapı desteği ve dijital pazarlama eğitimlerinden YouTube içerik ve kanal yönetim desteğine, IamRemarkable eğitimlerinden online etkinliklere uzanan bir yelpazede birçok bilgi ve ilham verici içeriğe erişim imkânı elde etmiş oldu.

İlham veren 15 genç kadın

Önümüzdeki aydan itibaren yine bu sayfalarda #SheMakes’e kabul edilen birbirinden değerli genç kadın liderleri hep birlikte daha yakından tanımaya başlayacağız. Ama şimdi gelin, yapay zekâdan sürdürülebilir modaya, erişilebilirlikten kadın denizcilerin istihdamına uzanan bir yelpazede, her birinden cesaret ve ilham alabileceğiniz 15 hikâyeye kısa birer giriş yapalım.

Geleceği Farklı Yaratan Kadınlar ile tanışın!

Aysun Demirdöğen

Cevelyn

İstenen duygudurumuna göre özelleştirilebilen, özgün eserler üreten yapay zekâ tabanlı yazılım şirketi Cevelyn’in kurucu ortağı Aysun Demirdöğen misyonlarını “yaratıcı teknolojileri demokratikleştirmek” olarak tanımlıyor. Demirdöğen bu heyecan verici girişimin lideri ve iş geliştirme süreçlerinden sorumlu ismi.

Geleceği Farklı Yaratan Kadınlar ile tanışın!

Ayşe Aslı Başak

Shefarers Platform

Gemilerde ve denizcilikteki saha görevlerinde nitelikli kadın denizci istihdamını artırmayı amaçlayan gönüllü mentorluk platformu SheFarers’ın ölçeği Türkiye’yle sınırlı değil. SheFarers takımı Hafnia Grup, Shell ve BW LNG’nin düzenlediği Women in Maritime Lab Hackathon’unda SeaCode projesiyle birinci olmuş ve Shell Digital Ventures ile birlikte gemilerde, denizcilik saha görevlerinde kadın tacizini ve şiddetini engelleyecek SeaCode uygulamasıyla çalışmaya devam ediyor.

Geleceği Farklı Yaratan Kadınlar ile tanışın!

Bade Bilgen

İON Province

Lavantayı doğduğu topraklar olan İzmir’e geri getiren ve Foça’daki 13 dönümlük arazide lavanta yetiştiriciliğiyle başladığı serüvenine tıbbi-aromatik bitki yetiştiriciliğiyle devam eden Bade Bilgen asırlık bir geleneği günümüze bağlıyor. Bilgen’in girişimi Ion Province, farmakope standartlarına uygun analizlerle değerlendirildiğinde Türkiye’nin en iyi yağ ve hidrosol sonuçlarını elde etmeyi başarmış.

Geleceği Farklı Yaratan Kadınlar ile tanışın!

Çiğdem Aslantaş

HABİMON

Dünyanın dört bir yanındaki müzeleri ziyaret edip köşe yazıları yazan bir iç mimar Çiğdem Aslantaş. Şimdilerde, ziyaretlerinden aldığı ilhamı erişilebilir kılmak hedefiyle başladığı Bongo Art Project ile müzelerin görme engelli bireyler için de replikalarla dokunulabilir, sesli betimlemelerle işitilebilir ve yeni teknolojilerle de bütüncül olarak hissedilebilir ve erişilebilir hale gelmesini amaçlıyor.

Geleceği Farklı Yaratan Kadınlar ile tanışın!

Dilan Mergen

Ket-Jel

“Hayalimde hep bilim kadını olmak vardı” diyen Dilan Mergen, üniversite tercihini yapmadan hemen önce bölümünü değiştirip hayalinin peşinden gitmeye karar verdi. Henüz 22 yaşında, İstanbul Üniversitesi Kimya Bölümü’nde eğitimine devam eden Mergen’in şimdilerde tüm enerjisini vakfettiği konu jelatin yerine kullanılabilecek, düşük maliyetli, besin değeri yüksek, daha az üretim aşamasından oluşan bitkisel kaynaklı bir kıvam arttırıcı (Ket-Jel) üretmek.

Geleceği Farklı Yaratan Kadınlar ile tanışın!

Esin Aydıngöz

AudioBrew

2018 yılında Adam Traister ile AudioBrew ismindeki audio post-production şirketini kuran Berklee College of Music mezunu Aydıngöz, şirketin lider bestecisi olarak belgesel, video oyunu, reklam, animasyon ve film gibi birçok mecra için müzik yazıyor, hareketli logosu olan markalar için sonic branding yapıyor ve Disney’in DCappella ismindeki a cappella grubunun yardımcı müzik direktörlüğü görevini yürütüyor.

Geleceği Farklı Yaratan Kadınlar ile tanışın!

Ezgi Akarsu

Tufetto

Yapbozlardan ve kendin yap kültüründen ilhamla kurulan; sürdürülebilirlik, estetik ve ergonomiyi odağına alan mobilya markası Tufetto’nun ürettiği tüm ürünlerde FSC sertifikalı hammaddeler kullanılıyor. Tufetto’nun alametifarikası Click-Clap kilitleme sisteminin kullanıldığı mobilyalar bu sayede vida, çivi, menteşe, tutkal gibi herhangi bir malzemeye gerek olmadan monte edilebiliyor.

Geleceği Farklı Yaratan Kadınlar ile tanışın!

Gökçenaz Uzun

Compeseit

Mutfaklarda ürettiğimiz evsel atıkların 45 gün içinde kompost toprağa çevrilmesini ve bu sayede yaratılacak mini-bostanlarla doğallığı evlere taşımayı amaçlayan Compeseit ekibi ve Gökçenaz Uzun, ilk kez bokaşi kompost yapımında çoğunlukla başarısız olan bireyleri cesaretlendirmek ve yönlendirmek için bir de mobil uygulama geliştirmekle meşgul.

Geleceği Farklı Yaratan Kadınlar ile tanışın!

Gökten Doğan

Büyük Dedemin Balları

Kuşaklardır ailesinin icra ettiği arıcılığın ne kıymetli bir uğraş olduğunun farkına vardıktan kısa süre sonra “bu mucizevi tabiat olayını herkese anlatmak” üzere yola çıkan Gökten Doğan, kurucusu olduğu Büyük Dedemin Balları ile bugün, geleneksel yöntemlerden aldığı güçle, yüksek prolin değerli doğal ve katkısız ballar üretiyor.

Geleceği Farklı Yaratan Kadınlar ile tanışın!

İdil Kandil

Kadın Öz Savunma Akademisi

Userspots’ta iş geliştirme uzmanı olarak çalışan İdil Kandil aynı zamanda bir sosyal girişimci. Kandil Mayıs 2018’den bu yana, kurucuları arasında yer aldığı Kadın Öz Savunma Akademisi ile Türkiye’nin dört bir yanında kadınların mental ve fiziksel olarak güçlenmelerini amaçlayan öz savunma çalışmaları düzenliyor.

Geleceği Farklı Yaratan Kadınlar ile tanışın!

Dr. İlknur Melis Durası

MDNutriacademy

Araştırmalarını mikrobiyom, insan sağlığı, genom ve beslenme bilimlerini birleştirip bu bilgileri son kullanıcıya aktarılacak biçimde sunmaya adayan Dr. İlknur Melis Durası, bu amaçla ve Tübitak’ın desteğiyle kurduğu yeni nesil sürdürülebilir sağlıklı yaşam danışmanlık platformu MDNutriacademy genetik biyomühendislik yazılım şirketinde çalışmalarına devam ediyor.

Geleceği Farklı Yaratan Kadınlar ile tanışın!

Sadriye Görece

Blindlook

Sadriye Görece bir görme engelli olarak ne kadar özgür olabileceğini ABD Dış İşleri Bakanlığı’nın bursunu kazanarak lise eğitimi için gittiği ABD’de keşfetti. Türkiye’ye döndükten sonra görme engellilerin sosyal hayatta etkin bir şekilde yer alabilmelerini sağlamak için çalışan Görece, Kurucu Ortak ve Chief Accessibility Officer unvanlarıyla yer aldığı BlindLook ile bir yıl içinde 6 ödül, 1100 görme engelsiz mekân ve 20 kurumsal işbirliğine imza atmayı başarmış bir girişimci.

Geleceği Farklı Yaratan Kadınlar ile tanışın!

Selin Ölmez

Maira Swimwear

Sürdürülebilir, etik ve doğa dostu olmayı odağına alan ve dünyanın dört bir yanındaki okyanus ve denizlerden toplanan hayalet balık ağları ve diğer atık naylonların yeniden üretiminden elde edilen İtalyan bir kumaş kullanılan mayo markası Maira Swimwear, Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü mezunu Selin Ölmez’in imzasını taşıyor.

Geleceği Farklı Yaratan Kadınlar ile tanışın!

Sibel Şengün

Hadişaret

Instagram üzerindeki @Hadişaret hesabıyla işaret dilinin kelime anlamlarını öğreten Sibel Şengün “Kendisiyle mücadele eden insan, en değerli insandır” mottosuyla çalışmalarını sürdürüyor. İşaret dilinin ifade kısıtlarını aşıp dili zenginleştirmeyi amaçlayan Hadişaret’in şimdiden 7 bin takipçisi var.

Geleceği Farklı Yaratan Kadınlar ile tanışın!

Şeyda Hancıoğlu

Yönast Eğitim & Danışmanlık

Haziran 2020’de kurduğu YönAst Eğitim & Danışmanlık ile özgeçmiş hazırlama, iş arama teknikleri, başarılı mülakat performansı, kariyer danışmanlığı, iş yaşamında profesyonel iletişim, mentorlük gibi konularda online ve yüz yüze eğitimler veren Şeyda Hancıoğlu şu sıralarda yönetici asistanlığı mesleğini dijital çağa uyarladığı asistanla.com markası için de çalışıyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.