Selim Ünlüsoy’un gözünden SXSW 2021

Ogilvy ECD'si Selim Ünlüsoy'un SXSW 2021 çıkarımları sizlerle.

07.04.2021 - 16:39 | MediaCat

Altıncı gün

“Daha iyi bir beyine yolculuk” neredeyse her SXSW seans başlığı gibi oldukça ilgi çekiciydi benim gözümde. İçeriği de hayal kırıklığına yol açmadı. Çoğumuzun her gün kayıtsızca yaptığı birçok “basit” hareketin aslında bazıları için ne derece büyük zorluk olabileceğini düşünün. İnsanlık tarihi boyunca kelimenin tam anlamıyla “engelli” bireyler olarak bakılanlara gıpta ile bakmaya hazır olun. Çünkü yarı robotlar günümüzün bir parçası artık. Öyle ki, bence ileride uzuv ve eklemlerini geliştirebilmek için insanlar bilerek ve isteyerek bıçak altına yatacaklar.

Artan gerçeklik düzlemleriyle başa çıkabilmek adına XR denilen gerçeklikler bütününe atfedilmiş en ulvi bağlam “empati” olabilir. Oculus’u bünyesine katan Facebook’un katılımıyla birlikte platformun ticarileştirilmesinden korkuluyor. Ama korkunun ecele faydası olmayabilir. İnternette varlığımız son 20 senede anonimden gerçek kimliklerimize çekildi. VR hâlâ genetik piyangomuzun dışında, kendimizi tam anlamıyla olduğumuz gibi yansıtabileceğimiz bir platform. Yakında değişebilir tabii.

Deepfake’lerin, fake news’ların kol gezdiği bu “post-truth” dünyasında demokrasi hâlâ hayatta kalabilir mi? Dezenformasyonun sıkıcı gerçeklerden yedi kat hızlı yayıldığı söyleniyor. Başarısını aldığı klikler üzerine ölçenler bu zehre ne ölçekte karşı koyabilirler, bilinmez ama bir gerçeklik krizinde olduğumuz şüphesiz. Özel şirketlerin yeri geldiğinde devletlerin en tepelerindeki insanları susturabilir hale gelmesi, bunun pozitif ve belki negatif etkileri üzerine uzun uzadıya düşünmek gerek.

Altıncı günün Z raporunun tam haline buradan ulaşabilirsiniz.

1 2 3 4 5 6

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.