MediaCat

Selim Ünlüsoy’un gözünden SXSW 2021

Ogilvy ECD’si Selim Ünlüsoy’un SXSW 2021 çıkarımları sizlerle.

Selim Ünlüsoy’un gözünden SXSW 2021

South by Southwest (SXSW) geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle ara vermek zorunda kaldığı yolculuğuna bu yıl çevrimiçi dünyada devam etti. SXSW Online 7 ana tema temelinde 230’dan fazla oturuma ev sahipliği yapmaya hazırlanırken, Selim Ünlüsoy da kendi deyimiyle krizi fırsata çevirdi ve Bodrum’a kapanarak konferansı takibe koyuldu. Her günün ardından SXSW notlarını birer Z raporunda derledi, dileyen herkesin faydalanabilmesi adına raporları LinkedIn ve Instagram hesaplarından paylaştı. Yetmedi, geçtiğimiz hafta Clubhouse odamıza konuk oldu; Pelin Özkan, Gülay Özkan, Ertuğ Tuğalan, Murat Göllü ve Yalçın Pembecioğlu ile birlikte SXSW deneyimlerini paylaştı. Yine yetmedi, SXSW çıktılarını MediaCat.com’a taşıma teklifimizi kırmadı, Z raporlarına ek olarak fikirlerini yeni satırlarla zenginleştirdi. Hatta tüm bunları çiçeği burnunda podcast kanalı “Olan Güzeldir”de seslendirdi. Baştan söyleyelim, ilerleyen dakikalarda sizleri bekleyen satırları Spotify’da da dinleyebilirsiniz.

Bundan sonrasında söz Selim Ünlüsoy’da.

Ogilvy İstanbul ECD’si Selim Ünlüsoy

Selim Ünlüsoy’un gözünden SXSW 2021

Toplam 11 kere Cannes’a gitmişim ama yaratıcı endüstrilerin oyun bahçesi SXSW’e bu yıl ilk defa katıldım. Fiziksel olarak Austin’de olabilseydim, konferansı bu kadar verimli geçirmem mümkün olmazdı. İster istemez öğlen şu kafede akşam şu barda “aaa neymiş bu dükkân” derken seanslar bir bir kaçacaktı. Madem Austin kapalı, ben de kendimi Bodrum’a kapadım ve 6 güne özel 6 rapor yayınlayarak, toplamda 250’nin üzerinde hikâyeyle bu deneyimi sizlerle paylaştım. Krizi fırsata çevirmek, zoraki de olsa böyle bir şey sanırım. Müthiş geridönüşleriniz oldu; hani denir ya, “Hayır, ben teşekkür ederim!”.

Trend raporlarını çok sıkıcı buluyorum. Yeni içerik tüketimi alışkanlıklarını göze alarak hazırladım bu yapıyı. Daha atıştırmalık olan bu formatın sindirimi de daha kolay oluyor. “Infotainment” denirdi bir ara, onun gibiyiz biraz. Doğadan bahsederken koala olarak video not düşebilmek, startup’lardan bahsederken unicorn olarak konuşmak eğlenceli. Henüz bakmadıysanız, Instagram’ıma beklerim.

Şimdi gelin tüm festivale yukarıdan bir bakalım.

Şöyle geride durup her şeye uzaktan baktığımda, vardığım en büyük tema “disiplinlerin füzyonu” ve “hümanizme dönüş”. Müzik endüstrisinin oyun sektörüyle füzyonu, biyoteknolojinin 3D yazıcılarla buluşması, tasarımın doğayı merkeze alışı, TikTok’la haberciliğin başka bir form alması gibi üst başlıklar da sıralamak mümkün.

İlk gün

Çoklu gerçeklik varlıkları halini aldık. Bu, hemen her şeyde olduğu gibi, büyük fırsat ve tehlikeleri birlikte getiriyor. Tek bir gerçeklikle baş edebilmeyi tam öğrenememişken diğerlerini nasıl dengede tutacağımız bir merak konusu. Yalnızlığımızı bizim gibi diğer organik varlıklarla giderebilmek yerine tam da duymak ve hissetmek istediklerimizi bize besleyen algoritmalara teslim ettiğimizde nasıl bir sonuç doğacak?

Meta-insanlar, dijital ortamda biz ne kadar gerçeksek onlar da o kadar gerçekler artık. Piksellerin hâkimiyeti onların ellerinde. Şimdilik bir kısmı bize “yardım etmek” için burada; bir kısmı takipçileri olmamızı, dikkat ekonomimizden pay çalmak istiyor. Sonra? Hemen küçük bir kehanet bırakıyorum buraya: yakın gelecekte işveren olacaklar. Onların kurdukları şirketlerin insanlarınkinden daha verimli olması beklenir ama beklenmediği kadar adil de olabilirler.

Öte yandan insan ve makine arasındaki veri ve komut akışını fiziksel sınırlamaların ilerisine geçirmek için bir çok adım atılmış durumda. Neuralink ve Facebook işin öncüleri. Bu kontrol teknolojileri günlük hayatımıza girdiğinde, bir cihazdan bir şey yapmasını istemeyi düşünmek, onun o şeyi yapması için yeterli olacak. Uzun vadede bu, dillerin makinalar üzerinden gerçekleştirilen telepati altında çözülmesi demek. Küresel tek bir dile gelecek yüzyılda varabileceğimizi düşünüyorum.

İlk günün Z raporunun tam haline buradan ulaşabilirsiniz.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.