Selim Ünlüsoy’un gözünden SXSW 2021

Ogilvy ECD'si Selim Ünlüsoy'un SXSW 2021 çıkarımları sizlerle.

07.04.2021 - 16:39 | MediaCat

İkinci gün

“Birkaç büyük oyuncunun sunduğu araç-teknolojiler, ortak paydada buluşabileceğimiz bir kültür teknolojisinin yaratımını engelliyor” müthiş bir tespit. Zaten en iyi içgörüler, biz balıklara denizin farkına vardıran bakış açılarından geliyor. Bruce Mau’nun “yaşam odaklı tasarım” dediği şey biraz da bu aslında. Yani insanları değil yaşamı merkeze alan bir bakış açısı. Burada da girişimcilik dünyasında sıklıkla bahsedilen unicorn olgusuna yeniden bakmak lazım bence. Geleceğin endüstrisinde 1 milyar dolara ulaşanlar mı kazanmalı yoksa ısrarla ekolojik hayatı merkeze alanlar mı?

Gaming ve müzik sektörleri arasında eskiden beri görülmez bir bağ var. Herhangi bir oyundan bahsettiğimizde her ne kadar öncelikle görsel varlığından bahsetmek istesek de sesin görüntünün -en azından- yarısı olduğunu çok iyi biliyoruz.

Burada Fortnite ile Travis Scott örneğini bahsetmeden geçemeyiz. Ama asıl ilgilenmemiz gereken bir kullanıcı gözünden müthiş bir deneyim olduğundan bahsetmekten çok Fortnite’ın sahibi Epic Games’in dünya turnesine çıkan dev sanatçılar için bir konser alanı olmaya aday olması. Bu, zaten pandemiyle birlikte değişmek zorunda kalmış canlı müzik endüstrisi için bambaşka fırsatlar demek.

2023’te gaming’in dünya çapında 200 milyar doları bulması bekleniyor. Ama gaming sadece bir endüstri değil. Cherie Hu, gaming’in aynı zamanda bir yaratıcı anlatım aracı, sosyalleşmek için “üçüncü yer” ve lifestyle marka outlet’i olduğunu söylüyor.

Harari her zamanki gibi beyin nöronlarımızı mıncıklıyor. “Sarılma” üzerine bir seri yapmıştım, Instagram’ımda öne çıkan hikâyelerde olarak bulabilirsiniz. Onun üzerine çok güzel oturan bir laf etti: “AIDS seksi nasıl öldüremediyse, COVID -19 da sarılmayı öldüremeyecek” diyor. Aynı zamanda fake news akımına, teknolojinin asla sadece pozitif etkisi olmayacağına, beyinlerimiz için bir anti-virüs programının ihtiyacına, ekonominin tamamen bir balondan ibaret olduğu ve geleceğe dair büyüme beklentisi üzerine kurulu olduğuna değiniyor.

İkinci günün Z raporunun tam haline buradan ulaşabilirsiniz.

1 2 3 4 5 6

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.