MediaCat

Samsung Türkiye’den şiddetin normalleştirilmesi karşıtı hamle

Marka, kadına ve çocuğa şiddet içeren dizi ve programlarla işbirliği yapmama kararı aldı.

Samsung Türkiye’den şiddetin normalleştirilmesi karşıtı hamle

Televizyon dizilerinde her hafta onlarca şiddet sahnesi sergileniyor. Dizilerin yayınlanmasının ardından başta kadınlara ve çocuklara yönelik olmak üzere şiddet içeren sahneler tartışmaya açılıyor, birtakım girişimlerde bulunuluyor ancak durumun önüne geçilemiyor.

Örneğin geçtiğimiz yıl TÜSİAD, toplumu etkileme gücü yüksek olan televizyon dizilerinde kadının toplumsal cinsiyet eşitliğine uygun konumlanmasını desteklemek amacıyla dizi sektörü paydaşlarıyla birlikte Televizyon Dizilerinde Toplumsal Cinsiyet Eşitliği projesini hayata geçirmiş, toplumsal cinsiyet eşitliğine uygun bir dil kullanmak ve şiddeti olağanlaştırmamak benimsenen beş ilkeler arasında yer almıştı. Bunu destekleyecek bir başka adım da bu kez markalar dünyasından, Samsung Electronics Türkiye’den geldi.

Türkiye’de kadına ve çocuğa uygulanan şiddetin ve bu yöndeki haberlerin artması üzerine Samsung Electronics Türkiye, dün sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla, kadın ve çocuğa karşı işlenen fiziksel ve psikolojik şiddetin normalleştirilmesine televizyon ve reklam gücüyle ortak olmayacağını açıkladı.

Konuya dair değerlendirmelerde bulunan Samsung Electronics Türkiye Kurumsal Marka ve Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Gökpınar, “Ülkemizde her geçen gün kadına ve çocuğa karşı uygulanan şiddetin ve bu yöndeki haberlerin arttığını üzüntüyle görmekteyiz. Böyle bir dönemde televizyonlarda yayınlanan bazı dizi ve programların kadınlara ve çocuklara şiddeti senaryo ve formatlarının temeline koyuyor olmasını kabul edilemez buluyoruz. Bu nedenle ana konusu kadına ve çocuğa şiddet olan dizi ve programlara reklam vermeme, sponsor olmama ve ürün yerleştirmesinde bulunmama kararımızı hayata geçiriyoruz. Samsung Electronics Türkiye’nin televizyon reklam gücüyle, kadın ve çocuğa karşı işlenen fiziksel ve psikolojik şiddetin normalleştirilmesine ortak olmayacağız. Samsung Electronics Türkiye olarak, reklamveren diğer tüm kurum ve kuruluşları da bu hareketimize katılmaya davet ediyoruz” dedi.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.