MediaCat

Sam Altman OpenAI CEO’luğuna geri dönüyor

Altman’ın dönüşü için prensip anlaşması sağlandı.

Kurucuları arasında yer aldığı yapay zekâ araştırma şirketi OpenAI’daki CEO’luk görevine geçtiğimiz hafta son verilen Sam Altman’ın dönüş yolu tekrar açıldı. Altman’ın ayrılışı sonrası art arda sıralanan gelişmeler neticesinde OpenAI, eski CEO’sunun dönüşü için prensip anlaşması sağlandığını duyurdu.

CEO sorumluluğunu tekrar Altman’a emanet etmeye hazırlanan OpenAI’da yönetim kurulu da yeniden şekillenecek ve Altman’ın gönderilmesi nedeniyle yoğun eleştirilere maruz kalan bazı isimlerle yollar ayrılacak. Eski Salesforce CEO’su Bret Taylor’ın başkanlığını üstleneceği yeni yönetim kuruluna eski ABD Hazine Bakanı Larry Summers ve Quora Kurucusu Adam D’Angelo da katılacak.

OpenAI’daki görevine dönmeye hazırlanan Altman, “OpenAI’ı seviyorum. Son günlerde yaptığım her şey, bu ekibi ve misyonunu bir arada tutabilmek içindi. Pazar günü Microsoft’a katılmaya karar verdiğimde, bunun benim ve ekip için en iyi seçenek olduğu açıktı. Yeni yönetim kurulu ve Sadya’nın (Natella) desteğiyle, OpenAI’a dönmeyi ve Microsoft ile güçlü ortaklığımızı geliştirmeyi dört gözle bekliyorum” şeklinde konuştu.

Altman’ın ardından OpenAI CEO’luğuna geçici olarak getirilen eski Twitch CEO’su Emmett Shear ise şirketin yeni kararını memnuniyetle karşıladığını ifade etti ve çözümün parçası olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Geçtiğimiz cuma OpenAI yönetim kurulu CEO Sam Altman’ı görevden almış, yönetim kurulu başkanı Greg Brockman istifaya sürüklenmişti. Şirketin CEO’luğuna geçici olarak Emmett Shear getirilirken, hafta başında Altman ve Brockman da yeni kurulan bir yapay zekâ araştırma ekibine liderlik etmek üzere Microsoft’a katılmıştı.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.