MediaCat

Sam Altman’ın yeni adresi Microsoft

Eski OpenAI CEO’su Sam Altman ve OpenAI kurucu ortaklarından Greg Brockman Microsoft’a katıldı.

Şirketle ilişiği cuma günü “liderlik yeteneğine artık güvenilmediği” gerekçesiyle kesilen eski OpenAI CEO’su Sam Altman Microsoft’a katıldı. OpenAI kurucu ortaklarından Greg Brockman da Altman ile birlikte yeni kurulan bir yapay zekâ araştırma ekibine liderlik etmek üzere Microsoft tarafından işe alındı.

Gelişmeyi duyuran Microsoft CEO’su Satya Nadella, “Sam Altman ve Greg Brockman’ın meslektaşlarıyla birlikte yeni gelişmiş yapay zekâ araştırma ekibimizi yönetmek üzere Microsoft’a katılacakları haberini paylaşmaktan son derece heyecan duyuyoruz. Onlara başarıya ulaşmaları için gereken kaynakları sağlamak üzere hızla harekete geçmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz” dedi.

The Verge’e konuşan çok sayıda kaynağa göre Sam Altman, OpenAI CEO’su olarak geri dönmek için görüşmeler yapıyordu ancak şirketin dört kişilik yönetim kurulu geri dönmesine izin vermeyi reddetti. The New York Times’ın haberine göre Altman, son zamanlarda yalnızca yatırımcılara sunulacak, Nvidia’ya rakip yapay zekâ hızlandırıcısı TPU çipleri inşa etmek için ayrı bir girişim sunmuştu. Projenin kod adı “Tigris” idi ve bir dizi önde gelen girişim sermayesi firmasının ve Microsoft’un da ilgisini çekmişti.

Microsoft da büyük dil modellerini eğitmek ve üçüncü partilere bağımlılıktan kurtulmak için kendi özel yapay zekâ çipini oluşturmuş; Altman ve OpenAI, çipi geliştirmek ve test etmek için Microsoft ile birlikte çalışmıştı.

Microsoft, aynı zamanda yaklaşık 10 milyar dolar olduğu söylenen yatırımıyla OpenAI’ın özel bulut ortaklarından biri. Nadella, yaptığı açıklamada OpenAI ile ortaklıklarına bağlı kalmaya devam edeceklerini söyledi ve ekledi: “Ürün yol haritamıza, Microsoft Ignite’da duyurduğumuz her şeyle yeniliklerimizi sürdürme yeteneğimize ve müşterilerimiz ile iş ortaklarımızı desteklemeye devam etme konusunda kendimize güveniyoruz. Emmett Shear ve OpenAI’ın yeni liderlik ekibini tanımayı ve onlarla birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.”

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.