MediaCat

OpenAI’da CEO değişimi kesinleşti

Sam Altman’ın sorumluluğunu eski Twitch CEO’su Emmett Shear üstlenecek.

OpenAI’da Cuma günü yönetim kurulunca CEO’luk görevinden alınan Sam Altman’ın koltuğuna dönüş yolu, yönetim kurulunun CEO sorumluluğuna eski Twitch CEO’su Emmett Shear’ı seçmesiyle kapandı. Shear, OpenAI CEO’luğuna geçici olarak getirildi.

Sam Altman’ın görevden alınmasının, başta şirketin kurucu ortağı ve baş bilim insanı Ilya Sutskever olmak üzere bazı yönetim kurulu üyeleriyle yapay zekâ geliştirmede çok hızlı hareket etmenin riskleri konusunda yaşadığı tartışmalar sonucunda gerçekleştiği öne sürüldü. OpenAI Kurucu Ortağı ve Yönetim Kurulu Başkanı Greg Brockman da yönetim kurulundan uzaklaştırıldı ve ardından istifa kararı aldı.

Cuma günü yaşanan gelişmeler sonrasında CTO Mira Murati’nin geçici olarak CEO’luğa getirildiği duyurulsa da karar bazı çalışanların tepkisine yol açtı. Çalışanlar karar karşısında istifa kozlarını oynarken yatırımcılar da yönetim kurulunu kararı yeniden gözden geçirmeye davet etti. Pazar günü yönetim kurulu toplantısı gerçekleşirken Altman şirketten ziyaretçi kartıyla bir selfie paylaşırken Altman’ın göreve iade edileceğine yönelik haberler yapıldı. Ne var ki yönetim kurulu bu yönde bir adım atmadı ve OpenAI’ın yeni CEO’su Emmett Shear oldu.

Twitch’in kurucularından Emmett Shear, platformun Amazon’a satılmasının ardından CEO sorumluluğu üstlenmiş ve bu görevinden Mart ayında istifa etmişti.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.