Ryanair: yakınmayı bırak ve uç!

Dünyanın en ucuz havayolu şirketinden cesur kampanya.

18.05.2013 - 09:20 | Ali Kuru

Dünyanın en ucuz havayolu şirketinden cesur kampanya.

Miami Ad School Berlin, dünyanın en ucuz havayolu firması Ryanair‘in, onlara her yıl milyonlarca avro tasarruf ettirmesine rağmen bir türlü yakınmaktan vaz geçiremediği müşterilerine firmayı neden tercih ettiklerini hatırlatmak için cesur bir kampanya hazırlamış.

Kibarca ‘fiyatlar bu kadar düşükken kapayın çenenizi ve uçun’ diye çevrilebilecek bir slogan etrafından şekillenen kampanyada müşteriler Ryanair’i konforlu olduğu için değil, ucuz olduğu için tercih ettikleri gerçeği ile yüzleştiriliyor.

Ryanair CEO'su Michael Kevin O'LearyKampanya için oldukça cesur ve fazlasıyla dürüst olarak tanımlanabilecek ilanlar hazırlanmış. Kampanya boyunca gelen şikayetlere markanın CEO’su Michael Kevin O’Leary’nin bizzat yazdığı mektuplarla cevap vermesi öngörülmüş. Birçok kişiye göre garip ve radikal tavırları nedeniyle küresel havayolu taşımacılığı sektöründe adından sıkça söz ettiren bir isim olan O’Leary’nin, mektuplarına alaycı fotoğraflar eklemesi de ihmal edilmemiş.

Kampanyanın online tarafında Ryanair internet sitesine giriş yeniden tasarlanmış. Yeni ana sayfada kullanıcılara birisi şikayet içerikli, diğeri yapıcı iki seçenek sunan okul, şikayet içerikli seçenekle siteye girmeyi tercih eden kullanıcıları beklemeye almış. Ayrıca, sitede yer verilen şikayet formuna giriş yapmak isteyen kullanıcılara şikayetlerini yazabilmeleri için sadece 10 saniye süre tanınmış.

Hava meydanlarına yerleştirilmesi planlanan şikayet kutuları projenin en ilginç unsurlarından birisini oluşturmuş. Tavsiyeler için sıradan kutular kullanılırken, şikayetler için ya ortalama boy uzunluğundaki bir insanın ulaşamayacağı kadar uzun ya da içerisinde kağıt parçalayıcı cihaz bulunan kutular kullanılmış.

Bir öğrenci projesi olan çalışmanın materyalleri müşterilere hiç ulaştı mı ya da, ulaştıysa, müşteriler ne düşündü bilinmez ama projenin kendisini entegre kampanyalar kategorisinde ‘Altın CLIO’ ile ödüllendiren CLIO 2013 jürisine beğendirdiği kesin.

Künye:

Reklamcılık Okulu: Miami Ad School Avrupa, Berlin, Almanya
Art Direktörü: Hugo Gstrein
Metin Yazarı: Patrick Tamisiea
Eğitmenler: Fedja Kehl, Niklas Frings-Rupp

Kaynak: I Believe in Advertising

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.