Türkiye reklama yatırımı artırıyor

Reklamcılar Derneği 2015 yatırımlarını açıkladı.

11.03.2016 - 13:53 | Arzu Nilay Kocasu

Türkiye reklama yatırımı artırıyor

Reklamcılar Derneği, her yılın sonunda medya planlama ve satınalma ajansları tarafından hesaplanan Türkiye reklam yatırımlarının 2015 yılı sonuçlarını bugün Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Kayhan Şardan’ın ev sahipliğinde düzenlenen 19. Medya Paylaşım Toplantısı’nda açıkladı.

Rapora göre yüzde 18 oranında artarak 170 milyar dolara ulaşan global reklam harcamasıyla birlikte reklam yatırımları dünya genelinde yaklaşık yüzde 5,7 oranında büyüdü -ki bu, 569, 65 milyar dolara tekabül ediyor. 2016 yılı için beklenen büyümeyse yüzde 6,5.

Türkiye’deki reklam yatırımlarının 2015 karnesi

Global artışa paralel olarak toplam yatırımın 8,632 milyon TL’ye ulaştığı Türkiye’de medya yatırımları da bir önceki yıla kıyasla yükselen bir grafik çizdi: Bir önceki sene ulaşılan yüzde 4,31’lik oranı neredeyse ikiye katlayan yatırımlar, yüzde 9 oranında artarak 6,474 milyon TL’ye ulaştı.

En büyük artış dijitalde

Toplam yatırımın 8,632 milyon TL’ye ulaştığı 2015 yılında yüzde 50,5’lik bir oranla aslan payını alan televizyonu yüzde 22,9’luk bir oranla ikinci mecra haline gelen dijital izliyor.

Gazeteye yapılan yatırım her ne kadar bir önceki yıla kıyasla yüzde 1,9 oranında azalsa da mecra yüzde 15,4’lük bir oranla üçüncü sırada. Tıpkı gazete gibi kan kaybeden dergi reklam yatırımları da, bir önceki yıldan bu yana yüzde 4 oranında azaldı.

Açıkhava, radyo ve sinemanın ise aradan geçen bir yılda yatırım hacmini büyüttüğü görülüyor. Bu üç mecrada gerçekleşen yıllık artış oranları sırasıyla yüzde 7,7; yüzde 1,9 ve yüzde 14,8. Ancak, yüzde 25,4’lük bir büyümeyle en büyük artışı sergileyen dijitalin yılın yıldızlarından olduğunu söylemek son derece mümkün.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.