Rekabet Kurumu’ndan 13 şirket hakkında soruşturma

FMCG sektöründe üretici / tedarikçi olarak faaliyet gösteren 13 şirket hakkında soruşturma başlatıldı.

03.06.2021 - 15:54 | Sencer Uçar

Rekabet Kurulu’ndan Nesine.com'a soruşturma

Rekabet Kurumu, hızlı tüketim ürünleri sektöründe üretici / tedarikçi olarak faaliyet gösteren 13 şirket hakkında rekabet soruşturması açıldığını duyurdu.

Kurumun internet sitesinden paylaşılan açıklamada, önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitlerin Rekabet Kurulu’nun 26 Nisan 2021 tarihli toplantısında müzakere edildiği, bulguların ciddi ve yeterli bulunması üzerine, 4054 sayılı Kanun’un dördüncü maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak 13 şirket hakkında soruşturma açılmasına karar verdiği belirtildi.

Haklarında soruşturma açılan şirketler Beypazarı Karakoca Doğal Maden Suyu A.Ş., Doğanay Gıda Tarım ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş., Düzey Tüketim Malları Sanayi Pazarlama ve Ticaret A.Ş., Eti Gıda San. ve Tic. A.Ş., Frito Lay Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş., Glaxosmithkline Tüketici Sağlığı A.Ş., Haribo Şekerleme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti., Horizon Hızlı Tüketim A.Ş., Kent Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş., Pasifik Tüketim Ürünleri Satış ve Ticaret A.Ş., Pepsi Cola Servis ve Dağıtım Ltd. Şti., Red Bull Gıda Dağıtım ve Pazarlama Ticaret Limited Şirketi ve Şölen Çikolata Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş. olarak sıralandı.

Rekabet Kurumu’nun internet sitesinde yer alan açıklamada şu satırlara yer verildi:

Rekabet Kurulu’nun 07.05.2020 tarihli, 20-23/298-M sayılı, 21.05.2020 tarihli, 20-25/325-M sayılı ve 28.05.2020 tarihli, 20-26/328-M sayılı kararları uyarınca yürütülen soruşturma kapsamında ulaşılan bilgi ve belgeler ile yapılan inceleme ve tespitler doğrultusunda, soruşturmanın tarafı olmayan çeşitli üretici/tedarikçi niteliğindeki teşebbüsler tarafından alt pazarda yer alan önde gelen perakende süpermarket zincirleri arasında geleceğe dönük fiyatlar, fiyat geçiş tarihleri, dönemsel aktiviteler ve kampanyalar gibi rekabete hassas bilgilerin dolaylı yoldan değişimine aracılık edildiği, söz konusu süpermarket zincirlerinin fiyatlarının ve/veya fiyat geçişlerinin koordinasyonunun sağlandığı ve/veya söz konusu perakendecilerin yeniden satış fiyatlarının belirlenmesine dönük davranışlarda bulunulduğu yönünde kuvvetli şüphe oluşması üzerine resen yürütülen önaraştırma Rekabet Kurulunca karara bağlandı.

Önaraştırmada elde edilen bilgi, belge ve yapılan tespitleri 26.04.2021 tarihli toplantısında müzakere eden Rekabet Kurulu, bulguları ciddi ve yeterli bularak; 4054 sayılı Kanun’un 4. maddesini ihlal edip etmediklerinin tespitine yönelik olarak;

 1. Beypazarı Karakoca Doğal Maden Suyu A.Ş.
 2. Doğanay Gıda Tarım ve Hayvancılık San. Tic. A.Ş.
 3. Düzey Tüketim Malları Sanayi Pazarlama ve Ticaret A.Ş.
 4. Eti Gıda San. ve Tic. A.Ş.
 5. Frito Lay Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 6. Glaxosmithkline Tüketici Sağlığı A.Ş.
 7. Haribo Şekerleme Sanayi ve Ticaret Ltd. Şti.
 8. Horizon Hızlı Tüketim A.Ş.
 9. Kent Gıda Maddeleri Sanayi ve Ticaret A.Ş.
 10. Pasifik Tüketim Ürünleri Satış ve Ticaret A.Ş.
 11. Pepsi Cola Servis ve Dağıtım Ltd. Şti.
 12. Red Bull Gıda Dağıtım ve Pazarlama Ticaret Limited Şirketi
 13. Şölen Çikolata Gıda Sanayi ve Ticaret A.Ş.

hakkında soruşturma açılmasına, 21-23/271-M sayı ile karar verdi.

Kaynak: dunya.com, rekabet.gov.tr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.