MediaCat

Protestocu NFL sporcularına markalardan destek

Trump ile protestocu sporcular arasındaki tartışmalarda NFL sponsorları da devrede.

Protestocu NFL sporcularına markalardan destek

NFL oyuncularından Colin Kaepernick’in 2016’nın Ağustos ayında, siyahlara yönelik baskıları protesto etmek amacı ile maçlarda ulusal marş sırasında diz çökerek başlattığı protesto, ABD Başkanı Donald Trump‘ın konuşmasında konuya değinmesi ile birlikte yeniden alevlenmiş, Trump’ın NFL organizatörlerinden protestocu sporcuları kovmasını talep edip NFL’ye de boykot çağrısında bulunması üzerine özellikle de sosyal medyada tepkiler çığ gibi büyümüştü.

Ulusal marş protestolarına katılan NFL sporcuları ile dayanışma kapsamında #TakeAKnee, #TakeTheKnee ve benzer hashtag’ler, sosyal medya takip şirketi Brandwatch verilerine göre sekiz gün gibi bir sürede milyarlarca (#TakeAKnee için üç milyar, #TakeTheKnee için 1,6 milyar) etkileşim yarattı. Sosyal medya analiz şirketi Talkwalker ise NFL ve ulusal marş hakkında dört milyondan fazla paylaşımda bulunulduğunu açıkladı. Brandwatch’a göre ise paylaşılan tweet’lerin yüzde 73’ü Trump’ı hedef alan negatif paylaşımlardı.

Sosyal medyadaki tepkilere karşın NFL sponsorlarından Visa, Microsoft, McDonald’s, PepsiCo ve Bridgestone gibi markalar söz konusu tartışmalar karşısında sessiz kalmayı tercih ediyordu. Under Armour, Ford ve Anheuser-Busch ise oyuncuların protesto hakkına sahip olduklarını vurgulayarak diğer sponsorlardan ayrışmıştı.

Söz konusu tartışmalara daha fazla sessiz kalamayan markalara Hyundai ve Nike da katıldı. Nike tarafından yapılan açıklamada, oyuncuların ve ifade özgürlüğü haklarının desteklendiği, gerek oyuncuların gerekse de ifade özgürlüğünün Amerikan toplumu için önemli unsurlar olduğu belirtildi. Hyundai de bireylerin barışçıl amaçlar doğrultusunda anayasal haklarını kullanma özgürlüklerini desteklediklerini ve saygı duyduklarını ifade eden bir açıklamada bulundu.

ESP Properties verilerine göre NFL ve ligde mücadele eden 32 takım geçtiğimiz yıl sponsorlardan 1,25 milyar dolar gelir elde etmişti. NFL’nin halihazırdaki 25 sponsoru arasında Anheuser-Busch, Pepsi, Procter & Gamble, Barclaycard US, Castrol, FedEx, Frito-Lay, Gatorade, Hyundai, Microsoft, News America, Papa John’s, Verizon ve Visa gibi isimler yer alıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.