MediaCat

Plastikler oyun parklarına, parklar mutluluğa dönüşüyor

Plastik atıkları oyun parklarına dönüştüren OMO’nun marka müdürü Elif Yıldırımcan ile projenin detaylarını ve yarattığı etkiyi konuştuk.

Plastikler oyun parklarına, parklar mutluluğa dönüşüyor

Geridönüşümle plastik atıkları mutluluğa dönüştürmenin mümkün olduğuna inanan OMO, İyilik İçin Kirlenmek Güzeldir projesiyle tam da bunu yapıyor. “Değişim Sensiz Olmaz” diyerek herkesi atıklarını geridönüştürmeye davet eden marka, tüketicileri, plastik atıklarını OMO’nun İyilik İçin Kirlenmek Güzeldir Geridönüşüm Kutuları’na atmaya teşvik ediyor ve toplanan plastikleri parklara erişimi olmayan çocuklar için oyun parklarına dönüştürüyor.

Beş ayda iki parkı çocuklarla buluşturan OMO, ilk parkın açılışını haziran ayında Ağrı’da, ikincisini ise eylül ayında Trabzon’da gerçekleştirdi. Projenin detaylarını ve yarattığı etkiyi OMO Marka Müdürü Elif Yıldırımcan’dan dinliyoruz.

OMO Marka Müdürü Elif Yıldırımcan

“Kirlenmek Güzeldir”e kattığınız “iyilik”le mirasınıza yeni bir sayfa eklediniz. Bu iyilik hareketi ile yaptığınız geridönüşüm çağrısı nedir, biraz anlatır mısınız?

OMO olarak 20 yıla yakın süredir “Kirlenmek Güzeldir” yaklaşımıyla ebeveynlere çocuklarının gelişiminde keşiflere ve doğal olarak da kirlenmeye yer vermeleri için ilham olmaya çalıştık. Aynı keşifleri gelecek nesillerin de deneyimleyebilmesi için bu yaklaşıma yeni bir katman eklemenin zamanının geldiğini gördük. Bu amacımız, günün gerçeklerine ve gezegenin karşı karşıya olduğu sorunlara göre evrimleşti.

Bugün “İyilik İçin Kirlenmek Güzeldir” diyor, hem çocukların hem evimiz olan Dünya’nın hem de bu gezegeni paylaştığımız ekosistemin geleceği için değişime inanıyoruz. Herkesi değişim için kolları sıvamaya, harekete geçmeye ve iyilik için kirlenmeye çağırıyoruz. Geridönüşüme davet ediyoruz.

OMO Geridönüşüm Kutusu

Beykoz, Üsküdar ve Ümraniye Belediyelerine bağlı ilkokul ve ortaokulların önlerine geridönüşüm kutuları yerleştirdik. Burada biriken plastikleri geridönüşüme gönderiyor, nihayetinde parka erişimi olmayan çocuklar için yapılacak oyun parklarının üretiminde kullanıyoruz.

Plastiği sadece geridönüştürmek değil, oyun parklarına dönüştürmek de bizim için ayrı bir anlam taşıyor. “Kirlenmek Güzeldir” hikâyemize eklediğimiz sayfayı dolduran, çocukların fiziksel sağlığı, zihinsel becerileri ve yaratıcılıklarının gelişmesi için kazanım sağlayan bir açık alan oluşturuyoruz: oyun parkları.

Projeye başladığınız günden itibaren herkesin beklediği an, oyun parklarının çocuklarla buluşma anı olsa gerek. Haziran ayında Ağrı’da, eylül ayında ise Trabzon’da çocuklarla bir araya geldiniz. Kısa sürede projenin iyilik aşamasına geçtiğiniz bu süreçten bahseder misiniz?

Biz de bu buluşma anlarının hayalini kurduk. Ne mutlu ki projemize gelen desteklerle bu hayalimizi kısa sürede gerçeğe taşıyabildik. Beş ayda 1,8 ton plastik atık topladık, iki oyun parkını çocuklarla buluşturduk. Bu gerçekten büyük bir gurur. “Değişim Sensiz Olmaz” çağrımıza kulak veren herkese en içten teşekkürlerimi iletiyorum. Çünkü parçası oldukları mutluluk oldukça eşsiz… Ağrı’daki çocuklarla yeni keşiflerin peşinden koşmamızın üzerinden üç ay geçmeden Trabzon’daki çocuklarla bir araya gelmemiz büyük mutluluk.

OMO İyilik İçin Kirlenmek Güzeldir Parkı, Trabzon

Bu mutluluğu İstanbul’da canlı yayınla paylaştınız, kalabalık noktalara ekranlar yerleştirdiniz. Trabzon’daki park açılış anını canlı yayın outdoor’larına taşıdığınız sokaklarda nasıl bir duygu vardı?

Bazı anlar anlatılmaz yaşanır derler… Çok farklı bir bağ kuruluyor bu anlarda. Çünkü açık alanın, parkların OMO olarak bizdeki yeri nasıl ayrıysa, çocuklarda da öyle olduğunu görebiliyoruz.

Akaretler, Akmerkez, Bağdat Caddesi, Beşiktaş ve Nişantaşı’na yerleştirdiğimiz canlı yayın outdoor’ları ile bu bağı herkesin kurmasını istedik. O an Trabzon’da olamasa da kalbinin orada olduğunu bildiğimiz herkese o günü bir anı olarak bırakmak istedik. Çocukların gülümsemesi oldukça bulaşıcı, zira ekranlarda parka koşturan çocukları izleyenlerin yüzlerinde de o sıcak gülümsemeler belirmişti. Sanki herkes bir anlığına kendi çocukluğuna dönmüş gibiydi.

Akaretler

Amaçlarımızdan biri de insanlara hem parçası oldukları geridönüşümü hem de bununla beraber doğan iyiliği göstermekti. “Siz plastik biriktirdiniz ve bakın onlar bu parka dönüştü, bu parklar da mutluluğa” deneyimini yaşatmaktı. Geridönüşüm alışkanlığını yaymak için değerli bir motivasyon yaratmanın ve insanların, büyütmemize yardımcı oldukları iyiliği birebir görmelerinin önemli olduğunu düşünüyoruz.

Açıkhava ilanlarınızı konuşarak bitirelim. Bu buluşma anlarında sizin de beklemediğiniz ve duygulandığınız bir an oldu. Çocuklar yaşadıkları sevinci notlara döktü ve sizlerle paylaştı. Bu notlardan ve onları ilanlara taşıma sürecinizden bahseder misiniz?

Evet, bu bizim için de çok değerli bir sürpriz oldu. Oyun parklarına kavuşan çocukların bize ilettiği notlar, aslında iyilik hareketine destek veren herkese yazdıkları notlar. Biz mesajları duygulanarak aldık ve alıcılarına ulaştırdık, “Değişim Sensiz Olmaz” diyenlere…

Oyun parkına kavuşan bir 4. sınıf öğrencisinin OMO’ya notu.

O gün ben de kendimi özgür bir kuş gibi hissettim. Ve daha nice çocuğun böyle hissetmesini, oyunlardan keşiflere koşturmasını diliyorum.

Daha çok “taktiriballi”yi daha çok çocuğa hediye etmek için çağrımızı biliyorsunuz: “Değişim Sensiz Olmaz!”

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.