Paşabahçe’ye Avrupalı ortak

EBRD Paşabahçe'nin yüzde 15'i için 125 milyon avro ödeyecek.

23.10.2014 - 14:13 | MediaCat

Paşabahçe'ye Avrupalı ortak

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), Türkiye’nin en köklü kuruluşlarından Şişecam Topluluğu bünyesindeki Paşabahçe Cam Sanayii ve Ticaret AŞ‘ye ortak oluyor. İstanbul’da düzenlenen bir basın toplantısıyla açıklanan anlaşma kapsamında Paşabahçe Cam’ın yüzde 15,44 oranındaki hissesi için 125 milyon Euro ödeyecek olan EBRD, böylece Türkiye’de şimdiye kadar yaptığı en büyük öz sermaye yatırımını gerçekleştiriyor.

“Yatırım, Şişecam’a duyulan güvenin göstergesi”

Şişecam’ın 2020 vizyonu doğrultusunda dünyanın en büyük üç üreticisinden biri olma hedefiyle yoluna devam ettiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ahmet Kırman, “Paşabahçe Cam’a yapılan bu yatırımla EBRD ile uzun yıllara dayanan işbirliğimiz yeni bir boyut kazanıyor. Bildiğiniz üzere EBRD, Türkiye’deki faaliyetlerine 2009 yılında başladı. Şişecam Topluluğu’nun EBRD ile karşılıklı güvene dayalı ilişkisinin temeli ise bu tarihten tam 12 yıl önce, 1997 yılında Gürcistan’daki cam ambalaj yatırımımızla atıldı. İşbirliğimiz başta Rusya olmak üzere Türkiye, Bulgaristan ve Ukrayna’daki çeşitli proje ve yatırımlarımıza EBRD’nin sağladığı kredilerle günümüze kadar devam etti” diye konuştu.

Paşabahçe'ye Avrupalı ortak

EBRD tarafından yapılan yatırımın uluslararası alanda Türkiye’ye ve Şişecam Topluluğu’na duyulan güvenin önemli bir göstergesi olduğunun altını çizen Kırman, “Topluluğumuzun gücüne güç katacak olan anlaşmayla EBRD, Şişecam bünyesindeki Paşabahçe Cam’ın yüzde 15,44 oranındaki hisse için 125 milyon Euro ödeyecek. Böylece EBRD, Türkiye’de şimdiye kadar yaptığı en büyük öz sermaye yatırımını gerçekleştirmiş olacak” dedi.

Paşabahçe’nin değeri 810 milyon avroya ulaştı

Anlaşmayla birlikte uluslararası alandaki şirket değeri 810 milyon avro seviyesine ulaşan Paşabahçe Cam’ın yeni ortağı EBRD, 2009 yılından beri faaliyette bulunduğu Türkiye’de bugüne kadar 126 projeye sağladığı doğrudan yatırımlar ve kredi destekleriyle toplamda 4 milyar Euro’nun üzerinde yatırım yaptı. Türkiye ekonomisinde hemen hemen tüm sektörlerde aktif olan EBRD, özellikle sürdürülebilir büyümeyi destekleyen proje ve yatırımlara odaklanıyor.

Giriş fotoğrafı: jasonandrebecca@flickr

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.