Cinsiyet ayrımcılığının yanıtı istismar mı?

ABD'li giyim markası FCKH8'ten tuhaf reklam filmi.

23.10.2014 - 15:37 | Ali Kuru

Cinsiyet ayrımcılığının yanıtı istismar mı?

ABD’li tişört markası FCKH8, toplumda kadınlar ve erkekler arasındaki eşitsizliğe dikkat çekmek isteyen yeni koleksiyonu için ilginç bir reklam filmi yayınladı.

Filmde yaşları 6 ile 13 arasında değişen ve her birisi minik birer “prenses” kostümü giyen bir grup kız çocuğu cinsiyetçi söylemleri oldukça “ağır” bir dille eleştirirken görülüyor. YouTube’un kullanıcı sözleşmesini ihlal etmesi gerekçesiyle kısa sürede yayından kaldırdığı film, şu an markanın Vimeo kanalında izlenebiliyor.

Mashable’ın haberinde FCKH8 kar amacı gütmeyen bir organizasyon olmadığına, tamamen ticari amaçlarla hareket eden bir şirket olduğuna dikkat çekiliyor. Mashable bu yüzden, bir markadan çok bir STK‘nın işiymiş gibi duran filmin kullanıcıların tepkisini çektiğini söylüyor. Habere göre sosyal medya kullanıcıları daha önce Ferguson‘daki ırkçılık eylemleri sırasında da benzer bir kampanya yürüten FCKH8’ı, aksini savunduğunu iddia ettiği söylemlerden nemalanmakla suçluyor.

Kaynak: Mashable

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.