MediaCat

Mondelez ve Pfizer Twitter kampanyalarını durdurdu

Twitter’da reklam vermeyi durduranların sayısı artıyor.

Mondelez ve Pfizer Twitter kampanyalarını durdurdu

Twitter’ın Elon Musk tarafından satın alınması sonrası reklamverenlerin başta içerik moderasyonu olmak üzere birtakım hususlarda yaşadığı endişelerin etkileri devam ediyor.

Musk döneminde izlenecek politikalar daha iyi anlaşılıncaya kadar platformdaki reklamlarını durdurma kararı alan General Motors’un ardından, aralarında platformun en büyük reklamverenlerinden Mondelēz’in de bulunduğu bazı reklamverenler Twitter reklamlarına ara verme yoluna gidiyor.

Konuya yakın isimlerin aktardığına göre, reklamlarını durdurma kararı alanlar arasında Mondelēz’in yanı sıra General Mills, Pfizer ve Audi de yer alıyor. General Mills ve Audi Amerika yetkilileri reklam durdurma kararı aldıklarını doğruladı.

The Wall Street Journal’a konuşan bir ajans yöneticisi 20 civarı müşterilerinin Twitter harcamalarını geçici olarak durdurduğunu, bütçelerin Google ve Meta’ya kayabileceğini söyledi.

Kimliklerini saklı tutan bazı reklam yöneticileri ise Twitter’ın yönetim kademesinde yaşanan ayrılıklardan dert yanarken, pazarlama yöneticilerinin platforma güven duymalarını sağlayan isimlerin gidişine dikkat çekti. Ad Age’e konuşan bir yetkili, “Piyasayı sakinleştirecek tüm isimleri kaybediyorsunuz ve gidişat iyi değil” yorumunda bulundu.

Mediabrands geçtiğimiz günlerde müşterilerine uyarıda bulunmuş, satınalma sonrası marka güvenliğine dair endişeler netleşinceye kadar Twitter reklamlarını geçici olarak durdurmalarını tavsiye etmişti.

40’ı aşkın çıkar grubu, aralarında Apple, Best Buy, Coca-Cola ve Verizon’ın da yer aldığı şirketlerin CEO’larına ortak bir mektupla seslenerek Elon Musk’ın Twitter’da nefret söylemi, dezenformasyon ve komplo teorilerinin önünü açması durumunda platformda reklamlarını durdurma çağrısında bulunmuştu.

Elon Musk ise Twitter’ın markalar için güvenli bir platform olduğuna dair güven sağlamak adına açıklamalar ve özel toplantılar gerçekleştiriyor. Çarşamba günü WPP ile toplantı yapan Musk’ın, platformun markalar için güvenli bir yere dönüşeceğini, botlardan temizleneceğini ve topluluk yönetimi araçlarının ekleneceğini vurguladığı belirtiliyor. Konuya yakın isimlerin aktardıklarına göre, Musk’ın paylaştığı planlar arasında Twitter’daki içeriklerin kısımlara ayrılması, kullanıcıların akışlarında hangi içerikleri göreceklerini ayarlayabilmeleri, dolayısıyla reklamverenlere de hangi içeriklerle birlikte görüneceklerini seçme olanağı sunulması yer alıyor.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.