MediaCat

Reklamverenlere Twitter reklamlarını durdurma çağrısı

Önde gelen şirketlerin CEO’larına seslenen 40’ı aşkın çıkar grubu, Musk’ın hamlelerine bağlı olarak platformdaki reklamlarını durdurma çağrısında bulundu.

Reklamverenlere Twitter reklamlarını durdurma çağrısı

Elon Musk’ın Twitter’ı satın alması üzerine yaşanan gelişmelere bir yenisi, bazı çıkar gruplarının önde gelen reklamverenlere yönelttiği boykot çağrısıyla devam ediyor.

Bloomberg’e göre, bir araya gelen 40’ı aşkın çıkar grubu, aralarında Apple, Best Buy, Coca-Cola ve Verizon’un da yer aldığı şirketlerin CEO’larına ortak bir mektupla seslenerek Elon Musk’ın Twitter’da nefret söylemi, dezenformasyon ve komplo teorilerinin önünü açması durumunda platformda reklamlarını durdurmaya davet etti.

Mektubu imzalayanlar arasında yer alan dijital haklar savunucusu oluşum Accountable Tech’in ortak kurucusu ve direktörü Nicole Gill, “Elon Musk, Twitter’ın devreye aldığı önemli teminatları kaldırmayı ve nefret yayan, şiddeti teşvik eden, demokrasimize zarar veren aşırılık yanlılarını platforma yeniden dahil etmeyi vaat eden dengesiz bir milyarder. Reklamverenler, ondan hesap sorma yetkisine ve gücüne sahipler ve yapmalılar da. Kendi marka güvenlikleri için olduğu kadar, dağılmakta olan enformasyon ekosistemimizin sağlığı için de” açıklamasında bulundu.

Bloomberg News, Elon Musk’ın Twitter’ı satın almasının ardından bazı Twitter çalışanlarının içerik moderasyonu gibi dahili araçlara erişiminin engellendiğini öne sürmüştü. Twitter tarafından yasaklanan Donald Trump gibi isimlerin platforma dönme ihtimalleri tartışılırken, yine Bloomberg News’e göre satınalmanın ardından platformda nefret söylemi de yükselişe geçti.

Öte yandan IPG bünyesindeki Mediabrands de müşterilerine uyarıda bulunarak, satınalma sonrası marka güvenliğine dair endişeler netleşinceye kadar Twitter reklamlarını geçici olarak durdurmalarını tavsiye etti.

General Motors geçtiğimiz günlerde Twitter reklamlarını durdurma kararı almıştı.

Reklamlar Twitter’ın mevcut gelirlerinin yaklaşık yüzde 90’ını oluşturuyor. Platformdaki önde gelen diğer reklamverenler arasında Amazon.com, Comcast, Walt Disney, Merck & Co, Unilever, PepsiCo, Procter & Gamble, Meta Platforms ve Google da yer alıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.