MediaCat

Meme kanserine Barok tarzı bakış

Yeni Zelanda Meme Kanseri Vakfı’ndan Ekim ayında yaratıcı bir kampanya.

Meme kanserine Barok tarzı bakış

Rembrandt, modelliğini sevgilisi Hendrickje Stoffels’in yaptığı “Banyosunda Betşeba” adlı tablosunu tamamladığında, Betşeba’nın sol göğsünde yer alan fırça darbesinin belki de sevgilisinin ölümüne yol açacak olan meme kanserini işaret ettiğinden habersizdi.

Banyosunda Betşeba 1654 yılında tamamlandı. Hendrickje Stoffels ise 1663 yılında hayata gözlerini yumdu. Fakat Rembrant’ın eseri, yaklaşık dört asır sonra BBDO’nun Yeni Zelanda Meme Kanseri Vakfı için hazırladığı kampanyaya ilham kaynağı oldu.

Meme Kanseri Farkındalık Ayı’nda başlatılan “The Survivor’s Collection” adlı kampanyada, Rembrant ve Peter Paul Rubens’e modellik yapan ve günümüz uzmanları tarafından meme kanserine yakalandıklarına kanaat getirilen kadınların yer aldığı tablolar (Banyosunda Betşeba, Orfeus ve Euridike, Samson ve Delilah), meme kanserini yenmeyi başarmış Yeni Zelandalı üç kadın Shona, Kelly ve Anete ile yeniden hayat buldu.

Samson ve Delilah
Banyosunda Betşeba
Orfeus ve Euridike

Yeni Zelandalı fotoğraf sanatçısı Steven Boniface’in çalışmaları, tabloların ve meme kanserini yenen üç kadının orijinal hikâyeleri ile birlikte Auckland Sanat Galerisi’nde sergileniyor. Kampanyanın amacı ise kadınların meme kanseri hakkında bilinçlenmelerinin sağlanması.

 

Kampanyanın detaylarına bu adresten ulaşmak da mümkün.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.