MediaCat

İnternet ölçümlemede yeni dönem

IAB Türkiye reklamverenlere internetin performansını günlük olarak sunacak.

İnternet ölçümlemede yeni dönem

IAB Türkiye, reklamverenlere stratejilerini daha hızlı ve güvenilir biçimde kontrol etme imkânı tanıyacak ve bütçelerini daha verimli şekilde yönetebilmelerini sağlayacak yeni bir raporlamayı devreye soktu.

Türkiye, IAB Türkiye’nin günlük raporlamayı devreye alması ile birlikte dünyada bu yöntemi kullanan yedi ülke arasına girdi. IAB Türkiye’nin İnternet Ölçümleme Araştırması’nda günlük raporlama kullanması sayesinde doğru zamanda doğru kitleye ulaşılıp ulaşılamadığı bilgisi 24 saat içinde alınabilecek.

IAB Türkiye İnternet Ölçümleme Araştırması’nı yürüten Gemius’a 2015 yılında IAB Avrupa Araştırma Ödülleri’nde birincilik getiren Davranışsal Panel Sentezi yöntemini baz alan günlük raporlama ile birlikte cihaz duplikasyonundan arındırılmış toplam erişim rakamları da kullanıma sunulacak ve TV ölçümleriyle tam uyum sağlanacak.

Dijital reklam yatırımları 2022’de televizyonu geride bırakacak.

IAB Türkiye’nin öngörüsüne göre 2022 yılında Türkiye’de dijital reklam yatırımları televizyonu geride bırakmış olacak. Söz konusu öngörünün temelini ise dijital reklam yatırımlarında 2011 yılından bu yana gözlemlenen düzenli artış oluşturuyor.

TGI Mart 2016 – Şubat 2017 dönemi verileri ve IAB’nin Türkiye dahil 18 ülkeyi kapsayan araştırması göz önünde bulundurulduğunda, Türkiye’deki 15 yaş üstü kitlenin günlük ortalama televizyon izleme süresinin yaklaşık 3 saat olduğu, buna karşın ülkedeki cep telefonu kullanıcılarının yüzde 20’sinin günde altı saatten fazla telefonla etkileşim halinde olduğu görülüyor.

TGI Mart 2016 – Şubat 2017 dönemi verilerine göre Türkiye’de 15 yaş üstü kitlenin günlük ortalama televizyon izleme süresi yaklaşık 3 saat. IAB’nin Türkiye dahil 18 ülkeyi kapsayan araştırması ise,Türkiye’deki cep telefonu kullanıcılarının yüzde 20’sinin günde 6 saatten fazla bir süre telefonuyla etkileşim halinde olduğunu gösteriyor. Bu oranlar da reklam yatırımlarının dijitale yönelmesinin sebebini açıklar nitelikte.

Avrupa dijital reklam pazarı geçen yıl %12,2 büyüdü

2016 yılında yüzde 12,2 büyüme gösteren Avrupa dijital reklam pazarının hacmi 37,1 milyar eurodan 41,8 milyar euroya yükseldi. Aynı yılın verilerine bakıldığında Avrupa dijital reklam yatırımlarının televizyon ile arayı açarak birinciliği elde ettiği görülüyor.

E-marketer verilerine göre dijital reklam yatırımları 2016 yılında dünya genelinde 194 milyar dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu rakamın 2020 yılında 335 milyar dolara ulaşması ve 2021 yılında dünya reklam yatırımlarının yarısının dijitalden geleceği tahmin ediliyor. IHS Markit tarafından 2015 yılı dünya mobil reklam yatırımlarının 51 milyar euro olarak açıklanması ve 2016 yılına bakıldığında bu rakamın yüzde 42 oranında büyüme ile yaklaşık 83 milyar euroya yükselmesi de büyümenin mobil odaklı olacağı öngörüsünü doğuruyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.