MediaCat

MediaCat Aralık: Markalar ve Duygular

Kapsamlı ‘Marka Hisleri’ araştırması

MediaCat Aralık: Markalar ve Duygular

Tüketiciler, satınalma kararlarını birkaç saniye içinde olup biten bir dizi zihinsel süreçten geçerek veriyor. Bu süreç genellikle bilinçaltında şekillendirilirken beyin bu esnada bazı kısayollar geliştiriyor ve bu kısayollar yardımıyla satınalma kararı aslında bir anda veriliyor. Daha doğrusu tüm hayat bir anda. Çünkü aslında karar; ömür boyunca biriken, çoğu bilinçsizce, kimileri olumlu, kimileri olumsuz bir dizi çağrışımlar ve ilişkilendirmeler sonunda verilmiş oluyor. Birikmiş bütün anılar, bilgiler, gerçekler ve duygular düşünce hızında gelişen bir süreç sonunda, bir anda verilen bir karara dönüşüyor. İşte beynin bu kısayollarına ‘somatik işaretleyici’ deniyor. 

Pazarlama profesyonelleri tüketicileri ikna etmek için markaların iletişiminde duygulara hitap etmek gerektiğinin çoktandır farkında. MediaCat Aralık sayısında, Dora Research ve FikriMühim ile işbirliğine giderek markaların insanlar tarafından hangi duygular ile eşleştirildiğini saptamak amacıyla Marka Hisleri araştırmasını gerçekleştirdi.

Tamamını Aralık sayısında bulabileceğiniz araştırmada sektör ortalamasının temel alındığı genel beğeni, mutluluk, hayret/sürpriz duygularının altında sıralanan markalara ilişkin şöyle bir tablo ortaya çıktı:

Markalar ve duygular - sektör ortalaması
Markalar ve duygular - sektör ortalaması

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.