Lacoste 80’inci yaşını kutluyor

Yeni yaşını kutlayan markadan geçmiş ve geleceği buluşturan logo.

12.04.2013 - 11:57 | Ali Kuru

Lacoste 80'inci yaşını kutluyor

Fransız tenis yıldızı René Lacoste turnuvalar sırasında giydiği beyaz polo tişörtlerinin seri üretimine 1933 yılında başlamıştı. René tişörtlerinin logosu için ise lakaplı olan timsahı (le crocodile) uygun görmüştü. Bu yıl 80’inci yaş gününü kutlayan markanın hikâyesi bu şekilde başlamıştı.

Bu yılın önemine paralel olarak özel bir logo üretilmesini uygun gören marka, ünlü İngiliz tasarımcı Peter Saville‘i görevlendirdi. Saville daha önce Joy Division ve New Order gibi kült müzik gruplarının albüm kapaklarını tasarlayan isim olarak tanınıyor.

Logonun ortaya çıkışını anlatan Saville, Lacoste‘un uzun yıllardır birçok kişiye farklı şeyler ifade ettiğini, bu yüzden de tasarlanacak logonun birçok farklı okuma yapılmasına müsait olması gerektiğini söyledi. Markanın kökenine atıfta bulunarak tenis toplarından ilham alan Saville, ’80’ logosunu hazırladı.

Marka aynı zamanda 80’inci yıla özel bir koleksiyon da hazırladı. Hem klasik hem de 80’inci yıl özel logolarını barındıran koleksiyonda tişört, gözlük, polo tişört ve elbiseler de bulunuyor. Bu özel tasarım hakkında konuşan Lacoste kreatif direktörü Felipe Oliveira Baptista “Koleksiyonun çok nostaljik olmasını istemedim. Yapmaya çalıştığımız şey, bugüne ait bir şeyler tasarlamak fakat bunu yaparken geçmişimizle uyumlu olmak” dedi.

Yeni koleksiyonun en önemli parçası ise şüphesiz marka ile aynı anda 80’inci yaşını kutlayan polo tişört oldu. Baptista’nın “Chanel için tüvit ceket, Burberry için trençkot ne ise Lacoste için de polo tişört odur” diyor.

Kampanyanın sosyal medya ayağında ise Lacoste ‘Do it yourself’ (kendin yap) polo tişörtleri satışa sunuyor. Facebook üzerinden satın alınabilen 12 farklı tişörtü barındıran bu mini koleksiyondaki ürünler çeşitli yöntemler aracılığıyla kişiselleştirilebiliyor.

Haluk Kasarcı
(kaynak: branding magazine)