Kartal Tibet hayatını kaybetti

Oyuncu, Senarist ve Yönetmen Kartal Tibet aramızdan ayrıldı.

02.07.2021 - 11:01 | Sencer Uçar

Kartal Tibet hayatını kaybetti

Oyuncu, Yönetmen ve Senarist Kartal Tibet 83 yaşında hayatını kaybetti. Yeşilçam’ın usta isminin vefatını Oyuncu Cihan Canova sosyal medya paylaşımıyla duyurdu.

27 Mart 1938’de Ankara’da dünyaya gelen Kartal Tibet, Ankara Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nden mezun olmasının ardından tiyatro oyunculuğu yaptı. Sinemada oyunculuk kariyerine 1965 adım atan Tibet, Suat Yalaz’ın çizgi roman karakteri Karaoğlan’ın sinema uyarlaması “Altay’dan Gelen Yiğit” filminde Karaoğlan’ı canlandırdı ve serinin diğer filmlerinde başrolü üstlendi. Sezgin Burak’ın yarattığı Tarkan’ın sinema uyarlamasında Tarkan karakterine hayat veren Tibet, birçok Yeşilçam melodramı da dahil olmak üzere 100’ü aşkın filmde oyuncu olarak yer aldı.

70’li yılların ortasından itibaren Tibet, aralarında Tosun Paşa, Cennetin Çocukları, Hababam Sınıfı Dokuz Doğuruyor, Sultan, Şark Bülbülü, Gol Kralı, Gırgıriye, Davaro, İffet, Japon İşi, Öğretmen, Gülen Adam, Şalvar Davası, Talih Kuşu’nun da yer aldığı birçok filmin yönetmenliğini üstlendi, Kemal Sunal’ın başrolünde yer aldığı 1980 sonrası filmlerin kimisinde de senaryo yazarlığı yaptı.

MediaCat olarak Kartal Tibet’e Allah’tan rahmet, sevenlerine sabır ve başsağlığı diliyoruz.

Kaynak: birgun.net, sinematurk, imdb

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.