MediaCat

InstaChamp’in 15’inci dönem şampiyonları karşınızda

InstaChamp’te 15’inci dönemin şampiyonları belli oldu.

InstaChamp’in 15’inci dönem şampiyonları karşınızda

MediaCat ve Instagram Türkiye ortaklığıyla hayata geçirilen InstaChamp’in 15’inci dönem şampiyonları Feed & Stories Video Ads kategorisinde Vodafone Türkiye, Interactive Formats kategorisindeyse Ülker oldu.

16’ncı dönemin şampiyonu olmak için…

Instagram’da reklam şeklinde yayınlanmış tüm işlerin Feed & Stories Video Ads, Interactive Formats ve Branded Content’ten oluşan üç bölümde başvuruya açık olduğu InstaChamp’te bir sonraki dönemin şampiyonu olmak için son başvuru tarihi 9 Ağustos.

instachamp.mediacat.com adresinden yapılan başvuruların 9 Ağustos’tan önceki üç ay içinde Instagram’da reklam olarak yayınlanmış olması gerekiyor.

Feed&Stories Video Ads

Vodafone #BenVarım Diyen Kadınların Yanında

Reklamveren: Vodafone Türkiye
Reklam Ajansı: VMLY&R İstanbul
Medya Ajansı: Vodafone Digital Media Team

Strateji

Cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek ve her alanda kadınları desteklediğimizi duyurmak istiyorduk. Eşitsizlik, erkek egemen spor olan futbolda fazlasıyla hissediliyor. Biz de BJK Kadın Futbol Takımı’na verdiğimiz sponsorluk desteğiyle, her alanda kadınların yanında olduğumuzu söyledik. Eşitsizliğin ne boyutta olduğunu rakamlarla gösterdik. Eşitsizliğe dair istatistiksel rakamları, futbol forma numaraları üzerinden anlattık.

Mecraya Uygunluk

Kampanya filmimizi mobil mecralara uygun kadrajla çektik. Sosyal medyada içeriklerin çok hızlı tüketildiğini bildiğimiz için filmimizden dijitale özel kısa kopyalar ürettik. Ayrıca, eşitsizliğe dair farklı istatistikleri forma numaralarında vererek forma numaralarını “süper” olarak kullandık.

Sonuç / Ölçümleme

Filmimiz 10,8 milyon görüntülenirken, kullanıcıların yüzde 82’si videomuzun tamamını izledi. Kampanya dönemindeki erişim oranı ise 5,1 milyon oldu.

Yaratıcılık

Cinsiyet eşitsizliğinin boyutunu gözler önüne sermek için eşitsizliğe dair rakamları ön plana çıkarmak istedik. Futbol ve iş hayatındaki kadın istatistikleri üzerinden belirlediğimiz rakamlarla forma numaraları bastırdık. Kadın ve erkeklerin karma takımlarla maç yaptıkları bir filmle eşitsizlik rakamlarını izleyiciye aktardık. Yüzde 100 eşitlik için herkesi “ben varım” demeye davet ettik.

Interactive Formats

Doğa Bize Emanet

Reklamveren: Ülker
Reklam Ajansı: Alametifarika
Medya Ajansı: Opn

Strateji

Dünyada yeni bir trend olan, online olarak alınan aksiyonların gerçek hayata taşınması trendinden yola çıkarak, Doğa Bize Emanet kampanyamız kapsamında bir AR filtre kampanyası hazırladık. Amacımız, Aralık 2020’den bu yana yayında olan Doğa Bize Emanet kampanyamız kapsamında, Instagram kullanıcılarını da işin içine dahil edeceğimiz bir topluluk hareketi başlatarak 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nda çocuklara gerçek bir orman hediye etmekti.

Mecraya Uygunluk

Kampanyamızı Instagram’da poll video, nasıl kullanılır video, influencer iletişimi ve poll’ler, Facebook’ta da AR reklamlar ile destekledik. Instagram’da sıkça kullanılan AR filtre trendini, pandemi koşullarını da göz önünde bulundurarak “olduğun yerden, istediğin yere” sanal fidan dikilebilecek bir kampanya mekanizmasına dönüştürdük. “World effect” formatında bir AR filtreyle de, yenilikçi bir yaklaşımla tüketicilerin kendilerine değil bulundukları ortama etki eden bir filtre kullanmalarını sağladık.

Sonuç / Ölçümleme

14–28 Nisan arasında 14 gün boyunca devam eden kampanyada filtremiz Instagram’da 266 bin 797 gösterim, 267 bin 282 açılış, 109 bin 630 çekim ve 7 bin 112 paylaşımla sonuçlandı. (Kaynak: Facebook / Spark AR Hub). Facebook reklamımızdan filtreyi açarak kullanan kişi sayısı 9 bin 192 oldu. (Kaynak: Opn Medya Ajansı) 10 bin fidan Karaman’da Güzel Ülkem Hatıra Ormanı’nda toprakla buluşuyor.

Yaratıcılık

Ülker’in hedef kitlesinde önemli bir yer tutan çocuklar ile sürdürülebilirlik gündemi bir araya geldi. Pandemi günlerinde kullanıcıların interaktif katılımıyla fidanlar sanal ortamdan gerçek dünyada taşındı. Tüketicilerimiz de bulundukları yerden geleceği nefes olacak bir sosyal projeye katkı sağladı. Paylaşım yapan tüketicilerimize sertifikalarını paylaşarak katkıları için teşekkür ettik.

InstaChamp 15. Dönem Jüri Üyeleri

  • Pelin Özkan (MediaCat Genel Yayın Yönetmeni)
  • Kayhan Dural (4129Grey Chief Digital Officer)
  • Görkem Yeğin Mert (Facebook Türkiye Kreatif Stratejisti)
  • Irmak Emekdaş (Facebook Mobil Uygulamalar, Telekomünikasyon & Finansal Hizmetler Sektör Lideri)

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.