MediaCat

Kalbimiz pop dedi

Barbie ile Oppenheimer arasındaki rekabete Rafadan Tayfa ile yeni bir soluk getirdiğimiz, rap’in listelerdeki liderliğine ara verdiğimiz, Cumhuriyet marşları söyleyip kişisel gelişime eğildiğimiz 2023’ten aklımızda kalanlar…

Hayatımızın her alanına entegre ettiğimiz içerik tüketimi hızlı bir akışı da beraberinde getiriyor. Pek çok içerik sadece takip edildiği an itibarıyla tüketicinin zihninde yer ediyor; kişinin dimağına tutunup etki yaratabilen içerik ise nadir çıkıyor. Bu durum da bize, nostaljiyi de beraberinde getiren, keyif aldığımız bir etkinlikte bulunma, geçmişe göz atma fırsatı veriyor. 2023’ün son günlerinde hazırladığımız bu popüler kültür karnesi de işte bu amaca hizmet ediyor; yıl boyunca bizlerin ve parçası olduğumuz toplumun dikkatini çekenleri hatırlamamıza yardımcı oluyor.

Tarafımızı seçtik: Rafadan Tayfa

Pandemiyle azalan gişe gelirlerinin pandeminin etkisini yitirmesi ile toparlanıp toparlanamayacağı bir hayli konuşulmuştu. Seyircilerin dijital platformların sağladığı kolaylıklara alışarak salonlara dönmeyecekleri, sinemanın farklı bir formda hayatına devam edeceği de sunulan argümanlar arasındaydı. Fakat ülkemizde de yaşanan bir rekabet, seyircilerin sözkonusu filme göre sinemaya hâlâ rağbet gösterdiğini ortaya koydu.

Yönetmenliğini Greta Gerwig’in üstlendiği Barbie ve bir Christopher Nolan filmi olan Oppenheimer, aynı gün vizyona girerek bir rekabetin fitilini ateşledi. Box Office Türkiye listelerine göre, 2023 yılında en yüksek bilet satışına ulaşan ikinci film olan Oppenheimer yaklaşık 1,7 milyon seyirci ile bu rekabetin galibi olurken; yaklaşık 1,4 milyon seyirci ile aynı listenin beşinci sırasına yerleşti. Üçüncü ve dördüncü sıralarında Atatürk 1881-1919 ve Hızlı ve Öfkeli 10’un yer aldığı listenin zirvesine yerleşen film ise TRT Çocuk’ta yayınlanan animasyon dizisi Rafadan Tayfa’nın üçüncü filmi, Galaktik Tayfa oldu. Yaklaşık 2,85 milyon seyirci film için salonları doldurdu.

Genele baktığımızda ise 2023 yılında sinema salonlarına gitmeyi tercih eden kişi sayısı 30,5 milyonu buldu. 2022 yılında bu sayı yaklaşık 36,2 milyondu.

Protestoyla gelen Atatürk filmi

Geçtiğimiz yıl ülkemizde de faaliyet göstermeye başlayan dijital içerik platformu Disney+ iddialı yapımlar vaat etmişti. Bu yapımlardan belki de en çok beklenen, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çocukluğundan Samsun’a çıktığı 1919 yılına kadar yaşam öyküsünü anlatan Atatürk dizisiydi. Disney’in içerik politikasında değişikliğe giderek yerli yapımlara platformda yer vermeyeceğini açıklaması ile hem beklentinin suya düşmesi hem de ABD’de yer alan Ermeni diasporasının bu kararda bir dahlinin olup olmadığı tartışması, bir Disney+ protestosuna dönüştü. İki filmlik bir seriye dönüştürülen Atatürk dizisinin ilk bölümü önce Cumhuriyet’in 100’üncü yılını devirdiği 29 Ekim’de FOX TV’de yayınlandı; ardından 3 Kasım’da vizyona girdi. Film, vizyon gösteriminde 1 milyon 591 bin 316 seyirciye ulaştı.

Dillerde Cumhuriyet marşları

100’üncü yıl coşkusuna katkıda bulunan isimler arasında ünlü sanatçılar da vardı. Besteledikleri marşlar, yılın ikinci yarısında dillerden düşmedi. Megastar Tarkan’dan Atatürk’e ve Cumhuriyet’in 100’üncü yılına ithafen bestelediği Sen Rahat Uyu adlı bir marş gelirken; 10. Yıl Marşı’na getirdiği yorum ile her daim hatırlanan Kenan Doğulu, İkinci Yüzyıl dedi. Fazıl Say ise Ayten Mutlu’nun Ver Elini adlı şiirini 100’üncü yıl için besteledi. Yine dillere pelesenk olan bir diğer marş, Parla ünlü rapçi Norm Ender’den geldi.

Değişen müzik zevkimiz

Spotify tarafından yayımlanan listelere göre, Semicenk’in 2023’te Türkiye genelinde en çok dinlenen sanatçı olması ile bir gelenek bozuldu. 2018’den bu yana zirvede yer alan müzik türü olan rap, tahtını kaptırdı. Semicenk ayrıca, Galatasaraylı futbolcu Icardi ile özdeşleşen Simge’nin Aşkın Olayım adlı şarkısının zirveye yerleştiği en çok dinlenen şarkılar listesinde de dört şarkısıyla yer aldı. Reynmen ile yaptığı Yana Yana listenin ikinci, Doğu Swag ile yaptığı Pişman Değilim adlı şarkı da listenin beşinci sırasında yer alırken; üçüncü ve dördüncü sıralarda yer alan şarkılar sırasıyla Lvbel C5 ve Güneş – NKBİ X Yapamam ve BLOK3 – Affetmem oldu.

Yılın en çok dinlenen kadın sanatçısı Sezen Aksu’yu sırasıyla Güneş, Melike Şahin, Simge ve Hande Yener takip ederken; Motive’nin Romantik adlı albümü, yılın en çok dinlenen albümü olarak karşımıza çıktı.

Podcast’lerde sıralama değişmedi

Yine Spotify verilerine göre yılın en çok dinlenen podcast’leri sıralaması değişmedi. Kültür, sanat, felsefe gibi alanlarda içerikler üreten Ortamlarda Satılacak Bilgi’yi Beyhan Budak tarafından hazırlanan psikoloji & kişisel gelişim podcast’i Kendine İyi Davran ve Deniz Dülgeroğlu’nun hazırladığı Merdiven Altı Terapi izledi.

Karıştırdığımız sayfalar

D&R’ın paylaştığı veriler, en çok satılan kitaplar listesinde Matt Haig imzalı, bir ihtimaller serüveni olarak tanımlayabileceğimiz, geçtiğimiz yıl da zirvede olan Gece Yarısı Kütüphanesi’nin zirveye demir attığını gösteriyor. Listenin ikinci sırasında ise okurlarına benzersiz olduklarını ve asıl değeri kendilerine vermeleri gerektiğini aktarmak isteyen Miraç Çağrı Aktaş’ın Senden Bir Tane Daha Yok adlı kitabı yer alıyor. Listenin üçüncü ve dördüncü sıralarında Müthiş Psikoloji’nin “Duygusal manipülasyondan kurtulma ve korunma yöntemleri” alt başlığına sahip kişisel gelişim türündeki kitabı Seni Yoran Her Şeyi Bırak ve kaybıyla tüm toplumu hüzne boğan Psikolog Doğan Cüceloğlu’nun Deniz Bayramoğlu ile hayata, kararlarımıza, çevremizin üzerimizdeki etkilerine eğildiği sohbetlerinden oluşan eseri “Var mısın? – Güçlü Bir Yaşam İçin Öneriler”; beşinci sırasında ise bilinçaltının gücünü keşfetmeye çağıran bir Joseph Murphy eseri, “Bilinçaltının Gücü – Zihinsel ve Bedensel İyileşme” bulunuyor. Her ne kadar bir romanın çok satanlar listesinin zirvesindeki yerini perçinlediğini görsek de listede yer alan diğer kitaplar, psikolojimizi iyi tutmak konusunda çabaladığımızı, bu doğrultuda yüzümüzü kitaplara döndüğümüzü gösteriyor.

Arama geçmişimizi gündem şekillendirdi

Google tarafından paylaşılan 2023 yılı arama trendlerine göre, 6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremler ile mayıs ayında sandık başına gittiğimiz Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili Genel Seçimleri yıla damga vurdu. Depremlerin nasıl olduğu, nerede olduğu ve beklenen İstanbul depreminin ne zaman gerçekleşeceği sorularının da aralarında yer aldığı, çeşitli başlıklar altında toplanan arama trendleri raporuna göre, 2023 yılında en çok aradığımız üç isim; Cumhurbaşkanı adayı Sinan Oğan, kara para aklama ve vergi kaçırma iddialarıyla gözaltına alınan sosyal medya fenomeni Dilan Polat ve Galatasaraylı futbolcu Wilfried Zaha oldu. 2023 yılında kaybettiğimiz ve Google’da en çok aradığımız isimler ise sırasıyla Taha Duymaz, Metin Uca ve Özkan Uğur’du.

Vazgeçemediğimiz yapımlar

Yine Google verilerine göre Star TV’de yayınlanan Yalı Çapkını, bir Netflix dizisi olan Wednesday ve Show TV’de izleyicileri ile buluşan Kızılcık Şerbeti yılın en çok aranan dizileri olurken, Netflix’in bu yıl ilk kez paylaşmaya başladığı ve yılda iki kez paylaşacağını duyurduğu en çok izlenen diziler listesine göre Biz Kimden Kaçıyorduk Anne? yılın ilk altı ayında 93 milyon saat izlenme ile globalde 114’üncü sıraya yerleşti. Şahmaran ve Terzi de aynı listede yer aldı.

İlk sezonu 2018 yılında yayınlanan ve Haluk Bilginer’e 47. Uluslararası Emmy Ödülleri’nde En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’nü getiren Şahsiyet de GAİN’de yayınlanmaya başlayan ikinci sezonuyla heyecan yarattı.

Netflix’te izleyicileri ile buluşan İstanbul İçin Son Çağrı ve Amazon Prime’da yer alan Bihter ise yılın en çok konuşulan filmleri arasında yer aldı.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.