İrlanda’dan Instagram’a çocuk verileri nedeniyle ağır ceza

Çocuk verilerini koruyamadığı gerekçesiyle Instagram'a 405 milyon euro para cezası verildi.

06.09.2022 - 10:49 | Sencer Uçar

Instagram'dan mesajlarda çıplaklık koruması hazırlığı

İrlanda Veri Koruma Komisyonu, Instagram’ın çocukların verilerini koruyamadığı ve Avrupa Birliği Genel Veri Koruma Tüzüğü’nü (GDPR) ihlal ettiği gerekçesiyle Meta’ya 405 milyon euro para cezası verdi. Komisyon adına konuşan Caolmhe McGuire, kararın detaylarının önümüzdeki hafta içinde paylaşılacağını ifade etti.

İki yılın ardından neticelenen soruşturmada GDPR ihlali şüphesinin iki odağı bulunuyordu. Birincisi, Instagram’ın 13-17 yaş arası kullanıcılara işletme hesabı açmalarına olanak sağlaması ve dolayısıyla iletişim bilgilerinin kamuya açık duruma gelmesi, ikincisi ise genç kullanıcıların hesaplarının en baştan kamuya açık duruma getirildiğine yönelik iddialardı.

Politico’ya yaptığı açıklamada Meta, genç kullanıcıların profillerinin açık duruma getirilmesine yönelik açığın bir yıldan da önce giderildiğini ve Instagram hesabı açan 18 yaş altı kullanıcıların hesaplarının otomatik olarak gizli hesaba dönüştürüldüğünü, söz konusu kullanıcıların paylaşımlarını yalnızca takip ettiklerinin görebildiğini ve kendilerini takip etmeyen yetişkinlerin gençlere mesaj yollayamadığını ifade etti. Şirket Associated Press’e yaptığı açıklamada da karara itiraz edeceklerini belirtti.

Kaynak: The Verge

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.