İnterpress’in dijital arşiv projesi ödüle layık görüldü

Interpress, müşterilerine vermekte olduğu medya takip hizmetlerinin yanı sıra sahip olduğu 30 yıllık...

01.06.2009 - 17:25 | MediaCat

Interpress, müşterilerine vermekte olduğu medya takip hizmetlerinin yanı sıra sahip olduğu 30 yıllık yazılı basın arşivini dijital ortama aktararak bir ilki gerçekleştiriyor. Proje için 3 milyon dolarlık yatırım yapan Interpress bu sayede merkezi bir bilgi kaynağı oluşturmuş oluyor. Türkiye’de ilk kez Interpress tarafından hayata geçirilen proje ile basın arşiv verilerine tek bir tıkla ulaşmak mümkün olacak. Interpress ‘Dijital Arşiv Projesi’ ile Uluslararası AB Kalite Zirvesi çerçevesinde verilen ‘AB 2009 Kalite Ödülü’ne de layık görüldü.

Yazılı basın arşivinin dijital ortama aktarılmasını ABD’de Amerikan basını için gerçekleştiren Google’a eş bir projeyi Türkiye’de ilk kez Interpress yapmaya başladı. 1981 yılından günümüze kadar yazılı basın arşivini dijital ortama taşıyan Interpress, 30 yıllık geçmişe tek noktadan ulaşabilme imkânı sağlayacak ve bir nevi “tarihe tanıklık” görevini üstlenecek. Proje gerek kamu kurum ve kuruluşları gerekse özel sektör için çok önemli bir kaynak niteliği taşıyor.

30 yıllık Türk yazılı basın arşivi dijital ortama aktarılıyor. Interpress Genel Müdürü Ömer Özkan konuyla ilgili açıklamasında:“Yaptığımız araştırmalarda, gazetelerin birçoğunun kendi arşivlerinin olduğunu ancak tüm gazetelere bir noktadan ulaşmanın mümkün olmadığını gördük. Ülkemizdeki resmi ve özel kurumların elinde de uzun yılları kapsayan ve tek bir noktadan ulaşılabilecek dijital arşivin bulunmadığını biliyorduk. Türkiye’de bu alanda bir ilki gerçekleştirmek istedik ve çalışmalarımızı başlattık” dedi. Bunun için gazetelerde yer alan haberleri tek tek kupürlere ayrıştırarak metin haline dönüştürdüklerini dile getiren Özkan, kendi geliştirdikleri bir yazılım aracılığı ile tarih aralığına, yayın adına, istenilen konuya ve anahtar kelimeye göre sorgulama ve raporlama yapılabileceği gibi gazetelerin orijinal haline de dijital ortamda kolaylıkla ulaşılabileceğini belirtti. Interpress’in bu hizmetiyle verilere ulaşmakta yaşanan zorlukların artık geride kalacağına ve bu tür araştırmalara tek noktadan üstelik de çok kısa sürede ulaşma imkânı sağlanacağını söyleyen Özkan, “En son teknolojilerin kullanıldığı bu sistemle ülkemizde ilk kez gerçekleşecek olan dijital basın arşivini gün ışığına çıkarmış olmaktan mutlu ve gururluyuz” dedi.

Interpress’in ‘Dijital Arşiv Projesi’, ‘AB Kalite Ödülü’ne layık görüldü

Interpress’in Türkiye’de ilk kez hayata geçirdiği ‘Dijital Arşiv Projesi’, Uluslararası AB Kalite Zirvesi çerçevesinde verilen “AB 2009 Kalite Ödülü”ne layık görüldü. Interpress’e ‘AB Kalite Ödülü’, Tüketici Akademisi tarafından yapılan araştırma sonuçlarına göre kalite ve inovasyon uygulamalarında örnek teşkil eden marka olması nedeniyle verildi.

20 milyon haber sistemde saklanıyor

30 kişilik özel eğitimli bir kadro tarafından sürdürülmekte olan projede, yaklaşık 20 Milyon adet haberin yer aldığı 50 Terabayte kapasitesindeki veri IBM Server ve Storage Sistemlerinde saklanıyor. Dijital arşiv projesi için toplamda 3 milyon dolarlık yatırım yapıldı. Projenin 1990 yılından günümüze kadar olan bölümünün 2009 yılı sonuna kadar, geriye kalanının ise 2010 yılı içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Interpress, başlattığı bu proje ile; basın yayın organlarına, üniversitelere, belediyelere, siyasi partilere, sendikalara, hukuk bürolarına, çeşitli sektörlerde faaliyet gösteren firmalara, halkla ilişkiler ve reklam şirketleri ile tüm bireysel araştırmacılara yazılı basın arşivlerine tek bir tuşla ulaşma imkanı sağlayacak.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.