MediaCat

İnternetten hediye alırken dikkat edin

Siber dolandırıcılar, annesine hediye almak için online siteleri tercih eden kullanıcıları, ekstra indirimler ve bedava hediye gönderimi gibi iletilerle kandırarak sahte ve virüslü sitelere yönlendirmeye çalışıyor.

İnternetten hediye alırken dikkat edin

Siber suçlular, bu yıl 13 Mayıs tarihine denk gelen Anneler Günü’nü kendi çıkarları için kullanma peşinde. Antivirüs yazılım kuruluşu ESET’e göre siber dolandırıcılar, annesine hediye almak için online siteleri tercih eden kullanıcıları, ekstra indirimler ve bedava hediye gönderimi gibi iletilerle kandırarak sahte ve virüslü sitelere yönlendirmeye çalışıyor.

Pek çok kez kredi kartı ya da banka hesap bilgilerinin ele geçirilmeye çalışıldığına dikkat çeken ESET, güvende olmak için aşağıdaki altı nokatya dikkat edilmesini öneriyor:

  1. Olmayacak tekliflere karşı uyanık olun: Sezonun popüler ürünleri, gerçek olamayacak kadar iyi fırsatlarla size sunuluyorsa, dikkatli ve uyanık olmanızda fayda var. Bu tip durumlar çok cazip gözükse de, muhtemelen tıkladığınız bağlantılar sizi büyük risk taşıyan yerlere yönlendirecektir.
  2. Bildiğiniz sitelerden alışveriş yapın: Sitelerden gelişigüzel alışveriş yapmak yerine daha önceden kullandığınız, bildiğiniz ve güvendiğiniz yerlerden araştırma ve alışveriş yapın.
  3. “Acil”, “Fırsat” gibi tekliflere temkinli yaklaşın: Spam maillere ve sosyal paylaşım sitelerinde “Acil”, “Fırsat” gibi görünen sitelere karşı dikkatli olun. Eğer kampanyaların gerçek olduğunu düşünüyorsanız, yeni bir tarayıcı açın ve web sitesinin adresini doğrudan adres barına yazın. Sahte sitelerin bağlantıları görüntülenemeyecktir ve bu da sizi koruyacaktır. Genel olarak sosyal ağlarda karşılaşacağınız özel teklifler, indirimler ya da hediyeler içeren her iletiye şüpheyle yaklaşın.
  4. Arama motoru zehirlenmeler: Bulaşıcı sitelerin, özellikle “anneler günü ” ile ilgili kelime aramalarında Google gibi arama motorlarında üst sıralarda çıkması sağlanıyor. Arama motoru zehirlemeleri bazen reklam içerikli sitelere yönleniyor ve sadece zaman kaybı oluyor.
  5. Güvenli bağlantı ve işlem konusunda ısrarcı olun: Bir web sitesinden, sipariş verirken, sitenin SSL kullanıp kullanmadığına dikkat edin. Güvenli işlem standartları, size internet sitesi hakkında bilgi verecektir. En kolay kontrol yöntemi, web sitesinin adresinin yazdığı adres barında, “http” yerine, “https” veya “shttp” yazıp yazmadığıdır. Yine aynı şekilde, adres barında anahtar veya kilit simgeleri de size yardımcı olur. SSL kullanımı, kredi kartı bilgilerinizin şifreli paylaşılmasını sağlar ve böylece diğer kişiler tarafından okunmasını önler. Eğer alışveriş yaptığınız site ile ilgili bir şüpheniz olursa, Google’dan bu sitenin adıyla beraber, “aldatmaca” veya “dolandırıcılık” kelimelerini aratmanız, geçmişte yazılanları bulup okumanız, size fayda sağlayabilir.
  6. Bilgisayarınızı kontrol edin: Online alışveriş öncesinde bilgisayarınızın bakımını yapın. Tüm güncellemelerinizi uygulayın ve koruma sistemlerinizi kontrol edin.
     

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.