MediaCat

İnternet televizyonu için geri sayım başladı

Türk Telekom, Cisco Systems Şirketi ile ortaklaşa bir proje yürüterek, internet TV ve telefonu

İnternet televizyonu için geri sayım başladı

Türkiye yıl sonunda IPTV sistemi ile tanışacak. Türk Telekom, Cisco Systems Şirketi ile ortaklaşa bir proje yürüterek, internet TV ve telefonu bir araya getiren IPTV sistemini hayata geçirmeye hazırlanıyor. IPTV projesi genişbant internet üzerinden TV yayınlarının televizyon aracılığıyla izlenmesine olanak sağlıyor. Türkiye’de kablo-TV’ye rakip olacak olan sistem, televizyon izleme ve iletişim araçları alışkanlıklarını değiştirmeyi hedefliyor. IPTV hizmetinden yararlanmak isteyen vatandaşlar aynı anda internet, TV ve telefon kullanma imkanına sahip olacak. İstenilen TV yayınları seçilerek, bu yayınların kendilerine ulaşmasını sağlamak, izlenmeyen yayınların kaydedilerek daha sonra izleyebilmek, aynı sistem üzerinden telefon konuşması yapabilmek IPTV’nin getirdiği yenilikler arasında yer alacak. Bunların yanı sıra aboneler TV kumandasıyla istedikleri film siparişini verip, TV kanallarının film arşivlerine de ulaşabilecek.


Hedef 1 milyon izleyici

Ankara Bilişim Gazetecileri Topluluğu ile bir araya gelen Cisco Systems Türkiye Genel Müdürü Erkan Akdemir, Türk Telekom ile ortaklaşa yürütmeye hazırlandıkları projeler hakkında bilgi verdi. TT’nin şu sıralar Internet Protokol Televizyon (IPTV) projesinin alt yapı hazırlıklarını sürdürdüğünü belirten Akdemir, 2008 yılı sonuna kadar Türkiye’nin bu yeni sistemle tanışacağını söyledi. Akdemir dünyada şu anda Fransa başta olmak üzere birçok Avrupa ülkesi, Japonya ve ABD’de bu hizmetin verildiğini belirterek şöyle konuştu; “Şu anda Türk Telekom, IPTV’yi test ediyor. Hem mevcut geniş bant olarak böyle bir servisi hem de teknik, içerik olarak bu sistemi yapmayı planlıyor. IPTV, TT Net’in bir servisi olacak. İsteyen abone olacak. Hem televizyon yayını alınacak, hem de internet. Telekom’un tasarladığı model 1 milyon izleyici tabanlı bir proje olacak.”

Kaynak: Bugün

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.