‘İlham kaynağımız markanın hikâyesi’

Sekmen'e göre, mimari ve ticari başarı arasında doğrudan ve çok güçlü bir ilişki var.

18.06.2013 - 10:36 | Melis Madanoğlu Sözer

SKM Projects+ Kurucusu Hakan Sekmen

2000 yılında Mimar Hakan Sekmen tarafından İstanbul’da kurulan SKM Projects+, 2005 yılında Azeri Mimar Aziz Alimirzayev’in ortak olarak katılımını takiben büyümeye devam etmiş ve perakende mimarisinde uzmanlaşmaya gitmiş. ‘European Property Awards 2012’de ‘Retail Interior’ kategorisinde aldığı ödülle başarılarını uluslararası arenaya da taşıyan şirket Azadea Group, Avea, Kütahya Seramik, Denizbank, HSBC, Sultanahmet Köftecisi, Midpoint, Gönül Kahvesi gibi pek çok markaya hizmet veriyor.

Geçtiğimiz aylarda, Paco Underhill tarafından kurulan ve dünyanın pek çok ülkesinde şubeleri bulunan Envirosell ile stratejik ortaklığa da imza atan SKM Projects’in kurucusu Hakan Sekmen, perakende tasarımının markanın müşteride yarattığı algıda nasıl bir rol oynadığını MediaCat’e anlattı.

Bir mağazanın-marketin iç tasarımı tüketicinin davranışında ne derece etkili oluyor?

Tüketim tamamen insani bir olgu; hem ihtiyaç hem de keyif odaklı. Bugün baktığımızda insanlar; açık hava mekânlar, parklar kadar mağazalara, AVM’lere gidiyor. Çocuklarda bile bu motivasyon var.

“Hayatımızın her alanında keyif istiyoruz ve bu alışveriş için de böyle”

Hayatımızın her alanında keyif istiyoruz ve bu alışveriş için de böyle. Bu konuda mimari çok büyük önem taşıyor. Biz tam bu noktada ‘fark’ diyoruz. Yani; fizik, akıl, ruh ve kalp diyoruz. Fizik; mimarinin üç boyutlu, gözle görünen, algılanan kısmıdır. Akıl; mekânın ölçülerle, bilimle, bilgiyle örtüşen kısmıdır. Ruh ise bir mekâna girdiğinizde hiçbir logo, hiçbir isim görmeden marka adını söyleyebilmektir. Ve kalp; mekânda kalbe dokunan detaylar olmasıdır, çocuklara ayrı giriş kapısı ya da bisiklet parkı gibi. Tüm bu detaylara uygun tasarlanmış mekânlarda tüketiciye alışveriş keyfi yaşatan bir havadan söz edilebilir. Dolayısıyla dekorasyon tüketicinin davranışında etkilidir evet ancak, belli prensiplerle doğru kurgulanmış bir mimari alışverişe bir motivasyon oluşturur.

İç tasarımını sizin yaptığınız mağazaların satışları ne ölçüde yükseliyor? Bir karşılaştırma yapma imkânınız oldu mu?

Mimari ve ticari başarı arasında doğrudan ve çok güçlü bir ilişki var. Biri olmadan diğerinden bahsedilmesi mümkün değil. Yani, mimarinin tam olarak başarılı sayılabilmesi için ticari başarı da beraberinde gelmeli ve aynı şekilde ticari başarının olabilmesi için mekânda doğru mimari çözümler yer almalı. Bizim fizik, akıl, ruh ve kalp dediğimiz felsefemizde ticari başarı için tüm bu noktalar doğru çözülmeli ve mekân tasarımına entegre edilmeli. Yapılan mekânlar akıllı ve analitik olmalı ki ticari başarı hedeflensin ve başarılsın. Biz SKM Projects+ olarak işi bir adım öteye götürdük ve alanında uzman, uluslararası bir dev olan Envirosell ile işbirliği yaptık. Envirosell’in 26 yıllık deneyimiyle, exclusive partnerlik bazında bir araya gelişimiz, işin matematik ve ölçümleme kısmında bize yepyeni bir alan açtı. Envirosell’in farklı yöntemler kullanarak yaptığı pre-post analizleriyle mimariden kaynaklı ticari başarı artışını da net olarak izleyebiliyoruz.

Bir perakende zincirinin konumlandırma çalışmalarında mağazanın iç tasarımı reklam çalışmaları kadar etkili oluyor mu?

SKM Projects+ Kurucusu Hakan SekmenBiz tasarım öncesi aldığımız bilgilendirmede markanın felsefesi, ürünlerin özellikleri, marka sahiplerinin ihtiyaç ve taleplerini alıyor, marka konumlandırmasını anlıyor ve bu bilgiler doğrultusunda hayalimizi kağıda döküyoruz. Ama bizim esas ilham kaynağımız markanın hikâyesi oluyor. Bu hikâyenin içindeki detaylar, markanın doğuşu, kültürel etmenler, tarihi boyut vb konular hayal gücümüze yön veriyor. Biz, bu hikâyeden doğan bir kurgu yaratıyoruz. Bu kurgudan da konsepti ortaya çıkarıyoruz. Bunları malzeme seçimleri, renk seçimleri izliyor ve bunların hangi felsefeyle seçildikleri önem kazanıyor. İlaveten; lokasyon, bölgesel veriler gibi detaylar üzerinde çalışıyoruz. Reklam çalışmalarının altının dolu olabilmesi ve marka konumunun tüketiciye doğru yansıtılabilmesi için tüm bu ön çalışmaların doğru bir şekilde ve profesyonelce yapılması gerekli. Dolayısıyla biri diğerinden daha az önemli diyemeyiz ancak her halka tam ve doğru olursa marka başarısı gelebilir.

Sizce perakende tasarımında dikkat edilmesi gereken en hassas unsurlar nelerdir?

Tasarıma başlarken markadan ‘Benim müşterim kim?’ sorusuna yanıt istiyoruz. Bu ürünleri doğru yerleştirmek, dekorasyonu buna uygun yapmak ve mağaza vitrinleri çok önemli.

“Marka olabilmek için farklılaşmak gerekiyor”

Bizim SKM olarak vurguladığımız bir başka detay şu; marka olabilmek için farklılaşmak gerekiyor. Bir markanın tüm mağazalarının aynı tip olması şart değil. Aksine; müşteri kitlesine ya da konuma, mağazanın bulunduğu bölgeye göre tasarımı yorumlamak satışları olumlu etkiliyor. Tasarımda atlanmaması gereken bir konu da kadınlar ve çocukların alışverişteki gücü. Tüm perakendeciler bu kitleyi kazanmalı, bu da ancak mekân tasarımındaki kalbe dokunan akıllı detaylarla yakalanabilir.

Türkiye’yi perakende mimarisi konusunda nasıl görüyorsunuz?

Biz Türkiye’yi perakende tasarımı konusunda yeterli görmüyoruz ama buna verilen önem konusundaki artan ivmeyi ümit verici buluyoruz. Türkiye dizayn konusunda aldığı ödüllerle dünyada ikinci sıraya yükseldi. Bizim uzmanlık alanımızda dikkat çekilmesi gereken nokta, perakende tasarımına normal bir tasarım gözüyle bakmamak gerektiği, yine ‘fark’ felsefesinde anlattığımız, perakendeye özgü dinamiklere hâkim mimarlar ve şirketler tarafından bu işin yapılması gerektiği. Ancak bu bilinçte tasarımlarla uluslararası arenada söz sahibi olabiliriz diye düşünüyoruz.

Bu noktada SKM Projects+ perakende ve marka mimarisinde Türkiye’de kurumsallaşmış, kendini bu yönde geliştirmiş, en büyük şirketlerden biri. Sektöre de bu anlamda liderlik etmektedir. Müşterilerimize + hizmetler anlayışı altında A’dan Z’ye bir paket sunuyoruz. Bu, markanın ihtiyacı olan tasarımdan başlıyor, konsept çözümleriyle devam ederek uygulama ile son buluyor. Teslim sonrası ise ilişki teknik destek ile devam ediyor. Sahip olduğumuz kurumsal yapı sayesinde müşterilerimize ihtiyaçları olan her adımda çözümler yaratabiliyoruz.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.