‘Dumb Ways to Die’a Cannes’da iki ödül birden

'Dumb Ways to Die' Direct ve PR kategorilerinde Grand Prix kazandı.

18.06.2013 - 10:31 | Melis Madanoğlu Sözer

'Dumb Ways to Die'a Cannes'da iki ödül birden

McCann Melbourne tarafından Metro Trains için hazırlanan, ‘güvenlik’ vurgusu yapan reklam filmi ‘Dumb Ways to Die’, favoriler arasında yer aldığı Cannes Lions Uluslararası Yaratıcılık Festivali’nde iki Grand Prix ödülüne layık görüldü.

Hem PR hem de Direct kategorisinde Grand Prix kazanan çalışma her ne kadar favoriler arasında gösterilmiş olsa da, PR kategorisinde ödül almasının PR ajansları arasında tepki çekeceği konuşuluyor. Bunun nedeni ise Cannes’da beş yıldır PR kategorisinde ödül verilmesine rağmen beşinci kez bir reklam ajansının bu ödülü kazanmış olması.

‘Dumb Ways to Die’, insanların tren istasyonlarında, metroda gerekli güvenlik önlemlerini almaları konusunda bir nevi bilinçlendirme kampanyası. ‘Ölmenin aptalca yolları’nı anlatan reklam filminde gerçekten de tren nedeniyle yaralanmanın ya da ölmenin ne kadar aptalca olduğuna vurgu yapılıyor. YouTube’da yayınlanmasının ardından bir haftada 20 milyon izlenme rakamına ulaşan film tüm dünyada ilgi çekmişti.

PR Jürisi neden bu çalışmayı seçti?

Uluslararası isimlerden oluşan PR jürisinin başkanı Ketchum Avrupa CEO’su David Gallagher, Dub Ways to Die kampanyasını seçmelerinin nedenini bir earned medya çalışmasının bu ödülü alması gerektiğini düşünmelerine bağlıyor. İlk günün yarısını bu tarz çalışmaları inceleyerek geçirdiklerini söyleyen Gallagher, paid medya çalışmalarını da göz ardı etmedikleriniı ancak büyük ödülü bir earned medya çalışmasının alması gerektiğine inandıklarını söyledi. Dumb Ways’in harika bir stratejik fikri temsil ettiğini söyleyen Gallagher, “Artık eski usüller geçerli değil. Bugün ihtiyacımız olan şey işte böyle bir içerik. Güvenlik mesajının çocuklara ulaşmak amaçlandığında eğlenceli, bağ kuran ve paylaşılabilir olması ve gerçek bir değişim getirmesi gerektiğini anlayan bir içgörünün olduğu bir içerik…

Kaynak: Advertising Age

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.