MediaCat

IKEA’dan el emeği koleksiyon

Mobilya devinin son koleksiyonu MÄVINN, Asya kökenli zanaatkârlara ait 20 tasarımı öne çıkarıyor.


IKEA'dan el emeği koleksiyon

IKEA ürünlerinin pek çoğumuzun zihnindeki imgesi benzerdir: İskandinav tasarım çizgisinde, şıklığı sadelikle yakalayan mobilya ve aksesuarlar. Öte yandan İsveçli mobilya devi, son 10 yıldır sosyal girişimlerle işbirliği içinde farklı zanaatkârların benzersiz el yapımı ürünlerini de müşterileriyle buluşturuyor. Bu kapsamda son olarak MÄVINN koleksiyonunu lanse eden marka, Asya kökenli zanaatkârlara ait 20 tasarımı mağazalarına taşırken, yaratıcılarına da sürdürülebilir bir gelir modeli sunuyor.

Asya’daki yedi yardımsever girişim tarafından desteklenen zanaatkârların el yapımı ürünlerinden oluşan koleksiyonda özgün tasarımlara sahip kilimler, sepetler, önlükler, çantalar, yastık kılıfları, abajurlar ve duvar düzenleyicileri yer alıyor. Her bir parça; jean üretiminden artan denim parçaları, el dokuması tekstiller, pamuk ve Bangladeş, Hindistan, Tayland ve Vietnam’dan gelen dut ağacı kabuğu, muz lifi ve jüt gibi kendi bölgelerinde daha bol bulunan malzemelerden üretiliyor.

IKEA tasarımcılarından Paulin Machado, “Özellikle bir yıllık bir ürün olan doğal muz lifinden yapılan abajurdan çok etkilendik” diyor ve ekliyor: “Ziyan olmasına izin vermek yerine gövdeler kurutuluyor, şeritler halinde kesilerek örülüyor ya da dokunuyor. Ardından örgüleri şekillendirmek ve davetkâr bir ışık yayan zarif bir el yapımı abajura dikmek için bir mastar kullanılıyor.”

MÄVINN kelimesi, IKEA’nın anavatanı olan Småland lehçesine bir selam niteliğinde olup, “rüzgârı arkaya almak” anlamına geliyor. Marka, ismi iyi şansın sembolü ve ileriye doğru ivmeyi kucaklamayı hatırlatan bir unsur olarak görüyor. MÄVINN koleksiyonu, haziran ayı itibarıyla tüm IKEA mağazalarındaki yerini almaya hazırlanıyor.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.