MediaCat

II. Elizabeth’e veda

Bir hükümdardan öte popüler kültür figürü hâline gelen Kraliçe II. Elizabeth’in ölümü medya ve markalar dünyasında da geniş yankı buldu.

II. Elizabeth’e veda

70 yılı aşkın saltanatı ve hizmetiyle, Birleşik Krallık’ın en uzun süre tahtta kalan hükümdarı Kraliçe II. Elizabeth’in ölümü, dünya çapında büyük etki yarattı. Kraliçe’nin aramızdan ayrılışının Buckingham Sarayı tarafından dün İngiltere saatiyle 18.30’da ilan edilmesiyle özellikle İngiliz medyası yasa bürünürken, ülkedeki reklamverenler de kampanyalarında frene bastı.

Haberin ülkenin resmî yayın kuruluşu BBC üzerinden duyurulmasıyla önce normal yayın akışları askıya alındı, ardından tüm haber sunucularından yas sembolü olarak ekran karşısında siyah giyinmeleri istendi. İngiliz ticari radyo istasyonları da önceden seçilmiş çalma listelerinden, yalnızca düşük tempolu müzikler çalmaları yönünde uyarıldı.

İngiliz medyası kadar dünya basını ve sosyal medya gündemini de çalkalayan haber, bu sabah tüm İngiliz gazetelerinin manşetlerindeydi. Vodafone, Virgin Media, Dyson, BP, Shell, Marks&Spencer gibi ünlü İngiliz markalarının yanı sıra Apple da açılış sayfasında Kraliçe’ye saygılarını sunan markalar arasındaydı.

Kraliçe II. Elizabeth yıllar içinde bir hükümdardan öte popüler kültür figürü hâline gelmiş, etki alanı çok geniş bir isimdi. Öyle ki hayat hikâyesi Netflix tarafından The Crown dizisiyle dramaya çevrilmiş ve dizi dünyanın dört bir yanında ilgiyle izlenen bir yapıma dönüşmüştü. Kraliçe’nin ölüm haberinin ardından sevilen yapımın prodüksiyonuna saygı göstergesi olarak bir müddet ara verilebileceği açıklandı.

Reklamlarla Kraliçe II. Elizabeth

Kraliçe, nadir olmakla birlikte reklam filmlerinde de rol almıştı. Tahta çıkışının 70’inci yıldönümü münasebetiyle gerçekleşen Platin Jübile kutlamaları için çekilen reklam filminde İngiliz çocuk edebiyatının kurgusal karakteri Paddington Bear’la boy göstermiş, reklam filmi altı milyondan fazla izlenmeye ulaşmıştı. İkilinin bir beş çayında çantalarında marmelatlı sandviç taşıma konusundaki ortak noktalarını keşfettikleri filmde Paddington Bear, Kraliçe’ye güzel bir jübile geçirmesini umduğunu söylüyor ve “her şey için” teşekkür ediyordu.

Paddington Bear resmî hesabı, Kraliçe’nin vefatının ardından yayınladığı mesajla, Kraliçe’ye teşekkürünü son kez yinelemeyi ihmal etmedi.

Kraliçe’nin parçası olduğu bir diğer ikonik reklam da Londra 2012 Yaz Olimpiyatları açılış töreni için çekilendi. Reklamda James Bond rolündeki Daniel Craig Kraliçe’ye bir helikopter yolculuğuyla Olimpiyatlar’a kadar eşlik ediyor ve ardından bir Union Jack paraşütle kendini gökyüzüne bırakıyordu.

Sektörden mesajlar

Birleşik Krallık Reklamcılık Derneği CEO’su Stephen Woodford Kraliçe’nin vefatına ilişkin açıklamasında, “Reklamcılık Derneği, uzun saltanatı boyunca ülkemize hizmetlerinden dolayı Majesteleri Kraliçe’ye saygılarını sunar. O, topluma sunduğu katkılarla örnek bir kişiydi ve biliyoruz ki, reklam sektörü bu yas döneminde milletin ruh hâline duyarlı olacaktır” ifadelerini kullandı.

British Airways ise Kraliçe’nin farklı dönemlerde British Airways etkinliklerinde çekilmiş görüntülerini paylaştığı gönderisinde, “Majesteleri Kraliçe’nin kaybını duyduğumuz için derin bir üzüntü içindeyiz. Onun kaybının ölçülemez üzüntüsünü yaşarken, aklımız tüm İngiliz Kraliyet Ailesi ve ulusla birlikte” ifadelerini kullanırken, Premier Lig de Kraliçe II. Elizabeth’in vefatından duyduğu üzüntüyü paylaştığı gönderisinin ardından bu hafta sonu gerçekleşecek maçların ertelendiği kamuoyuna duyurdu.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.