MediaCat

Hollywood’dan pazarlama dersleri

Attıkları adımlarla dünya basınına haber olmayı başaran Hollywood yıldızları, servetlerini değerlendirmenin yollarını arıyor. Bazı isimlerin girişimleri, pazarlama derslerine konu olacak türden.

Hollywood’dan pazarlama dersleri

Sinema sektörü hâlâ Jim Carrey’nin 1995’te The Cable Guy, Julia Roberts’ın 2000’de Erin Brockovich için attığı imzayı ya da Tom Cruise’un Top Gun: Maverick’ten 100 milyon doları aşan gelir elde etmesini konuşadursun; Hollywood yıldızlarının büyük meblağları sadece film ve televizyon projelerinden elde ettikleri günler geride kaldı.

Yıldızlar önce, markalarla yaptıkları anlaşmalar gereği reklam yüzü olarak tüketicilerin karşısına çıkmaya başladılar. Sadece görüntüde var olan işbirlikleri, markalardan talep ettikleri ücretlerin şöhretlerine ve proje gelirlerine paralel olarak artmasıyla birlikte bambaşka bir yapıya evrildi. Özellikle A-List olarak görülen, şöhretin zirvesindeki yıldızlar, bugün bir marka ile bir sözleşmeye imza attıklarında artık reklam yüzü değil, marka elçisi unvanına kavuşuyorlar. Zira yüksek meblağlar karşısında onlardan beklenen şey markanın değerlerini benimsemeleri, yeri geldiğinde sözcülüğünü üstlenmeleri ve ürünlerini, yer aldıkları projelere entegre etmeleri. Nespresso denildiğinde George Clooney’nin, Matthew McConaughey denince Lincoln’ün akla gelmesinin sebebi bu.

Bugünün trendi ise marka yaratmak ya da halihazırda var olan bir sistemi gelir kapısına dönüştürmek. Geçmişteki örneklerden farkı ise niş kitlelerden ziyade geniş kitlelere hitap edilmesi ve kampanyaların, bizzat yıldızın kendisi tarafından oluşturulması.

Kitap kulübünden fazlası

Reese Witherspoon, trend içeriklerinde adı en çok geçen isimlerden biri.

TEMEL2021’de bir kısım hissesini elden çıkardığında 900 milyon dolar değerlemeye ulaştığı görülen, kurucu ortağı olduğu Hello Sunshine adlı medya şirketi ve bu şirketin belki de en önemli gelir kaynağına dönüştürdüğü kitap kulübüyle dikkat çekiyor. Zira daha önce Oprah Winfrey başta olmak üzere pek çok etkili isimce gerçekleştirilen kitap kulübü fikri ilk kez neredeyse milyar dolarlık bir hacimle anılıyor.

Her ay bir kadın yazar tarafından kaleme alınmış, güçlü bir kadının hikâyesini anlatan bir roman tanıtan Oscar’lı oyuncu, ekibiyle birlikte tanıtımını ücretsiz bir şekilde gerçekleştirdiği kitapların satışında patlamaya yol açıyor. Beğenilen eserlerin film ve televizyon haklarını alan, bu hakların Hello Sunshine üzerinden yapım şirketlerine, kanallara ve dijital video servislerine satışını gerçekleştiren yıldız; Gone Girl, Big Little Lies, Wild ve Daisy Jones & The Six gibi yapımların izleyici ile buluşmasına önayak olmuş.

Reynolds rüzgârı

Bir diğer hatta belki de en önemli örnek Ryan Reynolds. Deadpan mizahı ve dürüstlüğü ile izleyicilerin gönlünde taht kuran yıldız, bir Entrepreneur makalesine göre, Deadpool bütçesinde yapılan kesintilerle baş etmeye çalışırken, pazarlamaya başka bir gözle bakmaya başlamış. Kurduğu Maximum Effort adlı ajans ile kendisinin de yer aldığı kampanyalara imza atan ve markaları faaliyet göstermedikleri coğrafyalarda da konuşulur kılan Reynolds, hissedarı olduğu alkollü içecek markasının 610 milyon dolara Diageo’ya, yüzde 25’ine sahip olduğu Mint Mobile’ın 1,35 milyar dolara T-Mobile’a satışının mimarı. En ilginç projesi ise It’s Always Sunny in Philadelphia ile tanınan Rob McElhenney ile İngiltere’de beşinci ligde yer alan Wrexham AFC futbol kulübünü satın alıp kulüp ve etrafında yaşananları FX için bir dizi haline getirmesi. İkili daha sonra yanlarına Michael B. Jordan’ı da alarak yine ilginç bir kararla Alpine F1 takımına yatırım gerçekleştirmişti.

Bir başka etki

Witherspoon ve Reynolds örnekleri ilginin, bilgilendirme ya da eğlendirme fark etmeksizin değer katmanın ve özgünlüğün ne kadar önemli olduğuna işaret ediyor. Halihazırda dünyanın dört bir yanına hiçbir efor sarf etmeden nüfuz edebilen Hollywood yıldızları, kendilerini sevdirmeleri halinde tanıtımını yaptıkları markaların reklamlarını belki de hiçbir zaman kullanma imkânı bulamayacak tüketicilere izletiyor. Geliri katlamak için gerekense markada pay sahibi olmaları.

Görsel: Welcome to Wrexham, FX

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.