MediaCat

Farkındalık için giyilen isimsiz formalar

İngiliz ve Avustralyalı futbolcular demans hakkındaki gerçeklere isimsiz formalarla dikkat çekti.

Farkındalık için giyilen isimsiz formalar

İngiltere’de her üç kişiden birinin yaşamı boyunca demans hastalığına yakalanacağına dair istatistikten yola çıkan Alzheimer’s Society, ajansı New Commercial Arts ve İngiltere Futbol Federasyonu (FA) ile birlikte futbol sahasında etkileyici bir farkındalık çalışmasına imza attı.

İngiltere ve Avustralya kadın milli futbol takımları arasında 11 Nisan’da oynanan hazırlık maçında her iki takımdan üçer oyuncu sahaya isimsiz formalarla çıktı. Hastalığın kafa karışıklığı ve hafıza kaybı semptomlarını vurgulamak adına, maçın ikinci yarısında isimsiz formaları farklı oyuncular giydi. İsimsiz formalar, maçın ardından satış geliri Alzheimer’s Society’e bağışlanmak üzere açık artırmaya çıkarıldı.

İsimsiz Formalar projesi kapsamında, anne ve babası demans hastası olan spor muhabiri Carrie Brown’ın unutulmaz milli takım anıları MurWalls tarafından murala dönüştürüldü. Stadyum çevresinde yer alan enstalasyona taraftarlar kendi anılarını ekleyebildi.

Proje, demans hastası taraftar ve futbolculara yardım edilmesi ve farkındalığın artırılması amacıyla geçtiğimiz yıl FA işbirliğiyle başlatılan “Futbol Unutulmaz Olmalı” platformu kapsamında hayata geçirildi. Kurum daha önce aynı amaçla İngiliz futbol efsanesi Sir Geoff Hurst’ün anılarını NFT’ye dönüştürmüştü.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.