MediaCat

Alzheimer’a karşı NFT ile ölümsüzleşen anı

Futbol efsanesi Sir Geoff Hurst’ün NFT’ye dönüşen anıları Alzheimer hakkında farkındalık yaratacak.

Alzheimer’a karşı NFT ile ölümsüzleşen anı

1966 FIFA Dünya Kupası, İngiltere’nin kazandığı tek Dünya Kupası. Futbolun olabildiğince sevildiği ülkede milli takım seviyesinde en büyük başarıyı getiren efsane takımın yıldızlarından biri de Sir Geoff Hurst. Batı Almanya ile oynanan final maçında üç gol birden atan Hurst, efsanevi başarıda kuşkusuz en özel anıları biriktiren isim. Oysa Hurst’ün kötü anıları da var. Ağır toplarla oynanan futbolun demans ve Alzheimer üzerindeki etkilerinin bilinmediği bir dönemde futbol oynayan Hurst, birlikte top koşturduğu arkadaşlarının çoğunu demans ya da Alzheimer nedeniyle kaybetti. Fakat Hurst’ün Dünya Kupası anısı, bugün Alzheimer hastalarına yardımcı olabilir ve hastalık hakkında farkındalık yaratabilir.

Alzheimer’s Research UK ve Alzheimer’s Society’nin, reklam ajansı Above+Beyond ile hayata geçirdiği “Ebedi Anı” projesinde Geoff Hurst’ün Dünya Kupası anıları blokzincirde ölümsüzleştirildi. NFT sanatçıları Harry Yeff ve Trung Bao, efsane futbolcunun anılarının ses kaydını görselleştirerek NFT’lere dönüştürdü. NFT’lerin satışından elde edilecek gelir Alzheimer’s Research UK ve Alzheimer’s Society’e aktarılacak.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.