MediaCat

Consciouslab’den sektöre merhaba

Kayhan Dural’ın “etkin pazarlama sonuçları yaratma takıntılı bir yapı kurma” kararıyla hayat bulan “üretici yapay zekâ destekli yaratıcı laboratuvar” Consciouslab ile tanışın.

Consciouslab’den sektöre merhaba

Son olarak 4129Grey çatısı altında CDO olarak görev yapan sektörün deneyimli ismi Kayhan Dural, yeni bir yaratıcı yapının temellerini attı: Consciouslab. Yeni nesil yaratıcıları kendi içinde kurduğu yapay zekâ kadrosuyla destekleyen yapı; NLP, difüzyon gibi dönüştürücü bazlı yapay zekâ modellerini birleştirerek sektörde değişen iletişim ihtiyaçlarına cevap vermeyi amaçlıyor.

Web3, sosyal medya, artırılmış gerçeklik, veri görselleştirme, blockchain gibi teknolojiyle iç içe konularda markalar için strateji ve yaratıcı fikirler geliştirecek ve uygulayacak olan Consciouslab, değişen sektör dinamiklerine uygun projeler ve büyük çaplı aktivasyonlara da yeni bir bakış açısı getirme hedefinde.

Consciouslab Kurucusu Kayhan Dural yapının kuruluş hikâyesini, “Müthiş hızlı ilerleyen teknolojik gelişmeler ve platformlar, yeni nesil iletişim ihtiyaçları doğurdu. Bu iletişim ihtiyaçlarını geleneksel reklam yapılarıyla karşılamak pek mümkün değil. Herkesin farkında olduğu bu duruma bir çözüm önerisi ve sektöre yetenek çekebilecek bir bakış açısı kazandırmak istedim. Bu sebepten konsantre yaratıcı ekipler ile yapay zekâ teknolojilerini birleştirerek yepyeni hizmetler üreten bir model ortaya çıktı: Consciouslab” sözleriyle özetledi.

Yapının kurucu ekibinin bir parçası olan, yaratıcı lider Selin Dönmez ise, “Her gün başka bir gelişmeye uyanıyoruz, teknoloji ve üretimde kullanılan araçlar değişiyor. Günün sonunda her zaman ekipler bir fikri ve yapıyı bir yere taşır, o yüzden bu iki yolun birleşimine şahitlik etmek çok güzel. Consciouslab ekip yapısı ve bakış açısı olarak da her ihtiyaca ve modele uygun biçimde şekillenen bir yapı. Yapacağımız her şey için çok heyecanlıyız” eklemesinde bulundu.

Consciouslab’in çalışma modeli ve gelecek dönem hedeflerine ilişkin detaylar için Dural’ın kapısını çaldık.

Kayhan Dural

Consciouslab’i hayata geçirme fikri nasıl ortaya çıktı? Ajansın çalışma modeli kreatif sektördeki hangi ihtiyaçlara temas ediyor?

Geleneksel reklam yapılarının işlevini ve etkisini kaybettiğinin uzun süredir farkındayım. Şu an gerçekleştirildiği haliyle reklam, çoğunlukla işe yaramıyor. İletişim çok geniş bir alan ve anlaşılması, uygulanması giderek daha zor bir hal alıyor. Başarılı sonuçlar elde etmek adına artık özel yeteneklerin ve teknolojilerin bir araya gelmesi gerektiğini düşünüyorum. Geleneksel yaratıcı süreçlere hâkim, teknoloji ile haşır neşir bir yaratıcı yetenek grubu ile üretici yapay zekâ merkezli teknolojileri birleştiren, kendine has üretim modelleri olan, etkin pazarlama sonuçları yaratma takıntılı bir yapı kurmaya karar verdim.

Manifestonuzda Consciouslab’i “yapay zekâ destekli yaratıcı bir laboratuvar” olarak tanımlıyorsunuz. Nasıl deneylere alan açıyor bu laboratuvar? Yapay zekânın potansiyelinden hangi alanlarda yararlanılıyor?

Consciouslab kendi yapay zekâ geliştirici ekibine sahip. NLP, difüzyon gibi dönüştürücü bazlı üretici yapay zekâ modelleri başta olmak üzere yaratıcı ve uygulamacı süreçlerin hemen her aşamasında yapay zekâ destekli çalışabilen bir modele sahip. Gerçek yaratıcılığın ortaya çıkabilmesi için daha önceden günler süren yaratıcı, adaptif, yazılıma ve uygulamaya dair süreçleri dönüştürmeyi amaçlıyor. Birçok ara işi, teknolojinin yardımıyla ortadan kaldırıyor, süreçleri baştan tanımlıyor ve yaratıcı çıktıyı ulaşılması güç bir çıtaya yükseltiyor. Yaptığı hemen her iş yeni ve deneyimsel olduğu için, ajanstan ziyade bir laboratuvar olarak konumlanıyor. Kaliteli iş yapmayı odağında tutacağı için bir laboratuvar olmayı bir şirket olmaya her zaman tercih edecek.

Kreatiflerin, yapay zekâyla dönüşen sektör dinamiklerine ayak uydurmak için yetenek setlerini nasıl genişletmeleri gerekiyor?

Reklam sektöründe en güvendiğim, birlikte çalışırken en keyif aldığım ekipler, yaratıcı ekipler. Gerçekten müthiş yeteneklerle çalışma fırsatı yakaladım. Bu gibi yetenekler için harika bir dönemin başladığını düşünüyorum. Yaratıcı ekiplerin kendilerini gerçekleştirebilmeleri için yapay zekâ devrimsel nitelikte bir teknoloji ve diğer tüm araçlar gibi yaratıcılığın hizmetinde bir araç. Fakat bu araç, bugüne kadarki tüm araçlardan biraz farklı. Hayal etme sürecini kolaylaştıracağı için çıktı kalitesi ve sayısı konusunda müthiş vaatleri var. Yapay zekâ sayesinde platform operatörleri ile gerçek yaratıcılar arasındaki farkın ortaya çıkacağına inanıyorum. Yapay zekâ gelişmelerini takip etmek, erken adapte olmak ve merak etmek bu noktada verebileceğim ana tavsiyeleri oluşturuyor.

Consciouslab orta ve uzun vadede neler başarmayı, sektörde nasıl konumlanmayı hedefliyor?

Consciouslab, yaratıcılığı teknoloji ile destekleyerek yaratıcı süreçleri aynı zamanda etkili hale getirmeyi hedefliyor. Çalışan-partner yapısı, çalışma modelleri ve doğal yapay zekâ entegrasyonu sayesinde yaptığı işlerde fark yaratmaya başladı bile. Consciouslab partner ve müşteri yapısında seçici davranarak odağını bozmayacak bir büyüklükle, yaptığı işleri geliştirmek istiyor. Orta-uzun vadede veri görselleştirme, sosyal medya, kullanıcı deneyimi, artırılmış gerçeklik, web3, blockchain gibi bugünün ve geleceğin önemli pazarlama konularında sektörü dönüştüren ana bir unsur olarak konumlanacağını düşünüyorum.

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.