MediaCat

Expo İzmir’in değil Türkiye’nin projesi

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir’in Expo 2020 adaylığı için İstanbul’daydı.

Expo İzmir’in değil Türkiye’nin projesi

(manşet fotoğrafı: Aziz Kocaoğlu, Cahit Kıraç)

 

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve İzmir Valisi Cahit Kıraç, İzmir’in Expo 2020 adaylığı için İstanbul’da ekonomi gazetecileriyle bir araya geldi.

İlk olarak söz alan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Expo macerasına ‘yerelde kalkınmayı nasıl sağlarız?’ sorusunun cevabıyla adım attıklarını söyleyerek başladığı konuşmasına “Expo, sadece bir sanayi, tarım ya da ticaret tanıtımı değil, turizm ve hizmet sektörü açısından da önemli bir tanıtım fırsatı. İzmir’i kültür, sanat ve sağlık alanlarında da büyütmek istediğimiz için 2015 ve 2020’ye aday olduk. 2008 yılında 2015 adaylığını kaybettik ama devam edip 2020’ye de aday olduk” şeklinde sürdürdü.

Asıl kazanç, 2020’ye kadar yapılacak yatırımlar

Kocaoğlu, İzmir’in 2020’yi kazanması halinde ne olacağına da açıklık getirdi. İzmir’in birçok yatırım alacağını belirten Kocaoğlu, kazanıldığı takdirde 2020’de gerçekleşecek ve altı ay sürecek olan fuarın işin eğlence ve şov kısmı olacağını, İzmir’in asıl kazancının 2020’ye kadar olan süreçte yapılacak olan yatırımlar olacağını kaydetti. Kocaoğlu, bu kazançlara örnek olarak Organize Sanayi Bölgesi’ni genişleterek kentin sanayisini büyüteceklerini, limanın derinleştirilerek 3. nesil gemilerin kullanabilmesini sağlayacaklarını kaydederken İzmir Körfez’inin de yüzülebilir hale getirileceğini ekledi.

Kentlerin sadece sanayi ya da ticaret ile yarışmadığını söyleyen Kocaoğlu, sürdürülebilir yaşam, sürdürülebilir kalkınma ve sürdürülebilir çevre politikaları ile illerin öne çıktığını ve amaçlarının İzmir’i dünyanın belli başlı şehirleri arasına almak olduğunu ifade etti.

İzmir Valisi Cahit Kıraç ise Expo 2020 İzmir Yürütme Komitesi ve Yönlendirme Kurulu adına geceye katılan gazetecilere teşekkür ederek başladığı konuşmasına İzmir’in geleceğe yelken açmayı planladığı bir noktada olduğunu belirterek devam etti ve bu çalışmanın İzmir’in değil, Türkiye’nin projesi olduğunu vurguladı.

İzmir’in ülke turizmindeki payının yüzde 4 seviyelerinde oluğunu ve bunu münasip bulmadıklarını belirten Kıraç, bir açıkhava müzesi olan İzmir’in; kamu kurumları, özel sektör ve STK’ların birlikte hareket etmesiyle ana teması sağlık olan Expo 2020 projesinin ülkemizde yapılabileceğinin altını çizdi.

Expo 2020 için hedef 35-40 milyon ziyaretçi

2010’de Şangay’da düzenlenen Expo’ya 73 milyon ziyaretçinin katıldığını söyleyen Kıraç 2020’de İzmir’e 18 milyonu yabancı, 18-20 milyonu yerli olmak üzere toplamda yaklaşık 35-40 milyon ziyaretçi hedeflediklerini açıkladı.

Bu beklentiler doğrultusunda çalışmaların sürdüğünü ifade eden Kıraç, limanın derinleştirmesiyle 500 bin cruise yolcusunun sayısında artış yaşanacağından, İstanbul – İzmir arası hızlı tren çalışmalarının ilerleyeceğinden, marina kapasitelerinin artırılacağından ve 2011 itibariyle 8,5 milyon yolcusu olan havalimanının 20 milyon yolcu trafiğine ulaştırmayı hedeflediklerinden bahsetti.

Kıraç; mekân olarak ise İnciraltı’ndaki arazilerin 30 Nisan – 31 Ekim tarihleri arasında yapılacak olan Expo 2020’ye hazırlandığını kaydederek sözlerini tamamladı.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.