E-ticaret platformlarına düzenleme

Ticaret Bakanlığı, e-ticaret platformlarının faaliyet alanlarını belirleme ve aralarındaki haksız rekabeti önleme amacıyla yeni bir düzenleme hazırlığında.

27.04.2022 - 14:23 | MediaCat

E-ticaret platformlarına düzenleme

Ticaret Bakanlığı, e-ticaret platformlarının “faaliyet alanlarını belirlemek ve orantılı büyümelerini sağlamak” amacıyla çeşitli düzenlemeleri hayata geçirmeye hazırlanıyor. Bakanlığın çalışması, e-ticaretin büyümesinin önüne geçebileceği gerekçesiyle sektör paydaşlarının eleştirilerinin de odağında.

İki ana başlıkta yürütülecek düzenlemeyle, ekonomik parametreleri tek başına belirleyebilme güçleri artan büyük ölçekli platformlara rekabet avantajı sağlayan uygulamaların engellenmesi hedefleniyor. Ayrıca, bünyelerinde faaliyet gösteren satıcılara nazaran yüksek pazarlık gücüne sahip dijital platformların, kendi lehlerine olup satıcıların aleyhine işleyen ticari koşullar dayatmasının da önüne geçilmesi amaçlanıyor.

Taklit ürün satışı ve hukuka aykırı içeriklerin engellenmesi, satıcıların belirli bir kişiden mal/hizmet teminine zorlanmasının önlenmesi, pazaryerlerinin satıcılara yaptığı ödemelerin hızlandırılması bunlardan birkaçı. Online pazaryerleri ve satıcılar arasındaki sözleşmelerin iki taraf için de haksızlık yaratmayacak biçimde düzenlenmesi ve sözleşmelerde pazaryerlerince tek taraflı değişiklik yapılmasının önlenmesi bu kapsamda atılacak adımlar arasında yer alıyor.

Yürürlüğe alınması planlanan diğer düzenlemelerse şöyle:

  • Satıcılar tek bir online pazaryerinde faaliyet göstermek zorunda bırakılamayacak.
  • Geleneksel perakendeciler online pazaryeri kurabilir ve kendi markalarını e-ticaret kanalıyla satabilirken, sektöre e-ticaret platformlarında adım atan perakendeciler kendi markalı ürünlerini satamayacak.
  • Ürün ve hizmet satışları birbirinden ayrılacak. Ürün satan e-ticaret pazaryerleri, turizm, sigortacılık, ulaşım, gayrimenkul, eğlence ve spor gibi alanlara dahil olamayacak.
  • E-ticaret şirketleri, reklam ve ilan bütçelerini serbestçe belirleyemeyecek. Net işlem hacimlerine göre üst limitler belirlenecek; reklam ve ilan bütçeleri bu limitleri aşamayacak.
  • E-ticaret platformlarına entegre olan “cüzdan” uygulamaları kaldırılacak.
  • E-ticaret şirketlerinin kurduğu kargo ağları pazaryeri dışına hizmet veremeyecek.
  • Büyük ölçekli e-ticaret şirketleri elektronik ticaret payı ödeyecek. Pazaryerlerinin, ödemek durumunda kalacakları e-ticaret payını platformlarda satış yapan şirketlere, şirketlerin de müşterilerine yansıtması gerekecek.
Kaynak: dunya.com

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.