Malcolm Gladwell’den düşüncenin gücü üzerine: Blink

Davut ve Golyat'tan sonra Blink de MediaCat Kitapları arasındaki yerini aldı.

10.06.2014 - 16:30 | MediaCat

Nisan ayında çıkan Davut ve Golyat'tan sonra Blink de MediaCat Kitapları arasındaki yerini aldı.

Çizginin Dışındakiler (Outliers), Köpeğin Gördüğü (What The Dog Saw), Kıvılcım Ânı (The Tipping Point) ve Davut ve Golyat gibi uluslararası çoksatar kitapların yazarı Malcolm Gladwell‘in beynin düşünme ve karar alma süreçleriyle ilgili eseri Blink çıktı. 2007’de yayınlanan ve dünya çapında büyük ses getiren Blink, davranışlarımızın ve kararlarımızın şekillenmesinde bilinçdışının rolünün ne olduğunu tartışıyor.

Nisan ayında çıkan Davut ve Golyat'tan sonra Blink de MediaCat Kitapları arasındaki yerini aldı.Gladwell’e göre bir kararın niteliğinin, oluşumunda sarf edilen çaba ve zamanla doğrudan bağlantılı olduğunu dayatan bir dünyada yaşıyoruz. Olabildiğince çok bilgi toplamayı, enine boyuna düşünmeyi, uzun uzun incelemeyi iyi bir şey sanıyor, sadece bilinçli olarak alınmış kararlara güveniyoruz.

Yazar öncelikle bu eğilimin her zaman doğru olmadığını, ani kararların da ince eleyip sık dokunmuş olanlar kadar iyi olabileceğini anlatıyor. Öte yandan Blink, anlık kararlara methiyeler de düzmüyor.

Gladwell, kitap boyunca içgüdülerimizin bize ihanet ettiği anları da sorguluyor. Eserin esas vurgusu ise anlık hükümlerimizin ve ilk izlenimlerimizin eğitilebilir ve yönetilebilir oluşu. Yani bir çırpıda doğru karar vermek, dünya üzerinde yalnızca birkaç kişiye bahşedilmiş bir Tanrı vergisi değil, hepimizin geliştirebileceği bir yetenek.

Nisan ayında çıkan Davut ve Golyat'tan sonra Blink de MediaCat Kitapları arasındaki yerini aldı.

Psikoloji ve nörobilim teorilerini yaşanmış örneklerle detaylandıran Blink, günlük hayatta aldığımız basit kararlardan, sevdiklerimizle ilişkilerimize kadar özel hayatımıza ışık tutacak; pazarlama iletişimi ve reklam dünyasında çalışanları da yeni sorularla karşılaştıracak nitelikte. Malcolm Gladwell’in 2002’de kaleme aldığı ve fikirlerin/olayların nasıl olup da birdenbire toplumsal salgınlara dönüştüğünü incelediği ilk kitabı Kıvılcım Ânı da önümüzdeki günlerde okurla buluşmaya hazırlanıyor.

Satın almak için tıklayın: İdefix / D&R / Kitapyurdu / Pandora

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.