MediaCat

Digital Age Tech Summit 2023 sona erdi

Geleceğe yön veren teknolojilerin farklı boyutlarıyla ele alındığı etkinliğin ikinci yarısından satırbaşları karşınızda.

Digital Age Tech Summit 2023 sona erdi

Digital Age Tech Summit, günün ikinci yarısında da geleceğe yönelik yaratıcı vizyonlar sunan pek çok oturuma ev sahipliği yaptı. Moda tasarımcısı ve girişimci Manel Torres, teknoloji analisti Benedict Evans, yazar ve filozof Anders Indset ve NoBiasAI? Kurucusu ve UNESCO Cinsiyet Eşitliği Eski Direktörü Gülser Corat deneyimlerini katılımcılarla paylaşan konuşmacılardan bazılarıydı.

Modanın geleceğine sıradışı teknolojilerle bakmak

İspanyol moda tasarımcısı ve girişimci Manel Torres, DATS sahnesinde modanın geleceğine sıradışı teknolojiler üzerinden bakış attı. Özellikle Coperni Fashion Show’da Bella Hadid’in giydiği kumaşın mucidi olarak tanınan Torres, elde ettikleri PR değerini eğer bir reklamla sağlamaya çalışsalardı 26 milyon dolar harcamaları gerekeceğini söyledi.

Sprey hale getirilebilir yosun bazlı kumaşlar üzerinde çalışmalar yaptıklarını belirten Torres, halihazırda işbirliği yaptıkları ve gelecek vaat eden sektörleri robotik, medikal uygulamalar, otomotiv, aydınlatma ve iç mimari olarak sıraladı. Torres ayrıca bu teknolojinin, akıllı materyaller yaratmada çok hızlı ve kolay olduğunu da belirtti.

Ufukta neler var?

Digital Age Tech Summit’in bu yılki konukları arasında bulunan teknoloji analisti Benedict Evans, Yarının Stratejik Makro Trendleri: Fırsatlar ve Zorluklar başlıklı oturumunda kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.

Hazırladığı sunumlar ile teknoloji trendlerine derinlemesine bir bakış atılmasını sağlayan Evans, etkinlikte paylaştığı sunumun ilk dakikalarında müşterilere ulaşmanın yolunu sorguladı. Lojistiğin ve keşfin müşterilere ulaşmanın yolu olduğunu aktaran Evan s, global oyuncular ile yerel oyuncular arasındaki farkı ve dijital dünyaya açılmanın avantajlarını Walmart ve Amazon üzerinden örneklendirdi. Amazon’un yükselişte, Walmart’ın düşüşte olduğunu, fakat sadece dijitale değil, perakende noktalarına da ihtiyaç olduğunu belirttikten sonra; Amazon’un 2019’dan bu yana bu alanlarını ikiye katladığının altını çizdi.

Evans; bilet satışlarının, yorumların ve listelemelerin yerini Uber, Airbnb gibi şirketlerin gelişi ile ürünün yazılım ile değiştiği bir ortama bıraktığını aktardı. Günümüzde ise Netflix ve Shein gibi şirketlerin yazılım ile yeni bir kanal açtıklarının altını çizdi. Yapay zekânın aldığı yol da bu minvalde Evans tarafından değerlendirildi. Yazılım ve teknoloji sektörünün pandemi ile birlikte yükseldiğini belirten Evans, Zoom ve Exxon verileri ile pandemi öncesi değerlere dönüşün başladığını da vurguladı.

Geleceği yaratmak

Norveçli yazar ve filozof Anders Indset de bugün Digital Age Tech Summit sahnesindeki isimlerdendi. “Gelecek vardığımız değil, yarattığımız bir şey” diyen Indset, salona “Sizler hikâye yaratıcıları, değişim liderlerisiniz” sözleriyle seslendi ve teknolojide, liderlikte ve tüm sektörlerde bir adım ötesine geçmenin yolunu dört maddede formülize etti: analitik beceriler (ne düşüneceğini değil, nasıl düşüneceğini bilmek), kendine güven (sonuçları sahiplenme, kararların sorumluluğunu alma, etik çalışma ve ilerlemenin keyfini çıkarma) ve akışın (diyalog, işbirliği ve ortak yaratımın) gücü.

Hataların doğurduğu hatalar

NoBiasAI? Kurucusu ve UNESCO Cinsiyet Eşitliği Eski Direktörü Gülser Corat, yapay zekâda hataların doğurduğu hatalar olarak tanımlanan “bias”ın tehlikelerini masaya yatırdı.

Corat, bugün hayatımıza giren dijital asistanların genellikle kadın sesi ve karakterinde olması ve son derece hoşgörülü, alttan alan bir şekilde hizmet vermesinin özellikle çocukların davranışları üzerinde birtakım olumsuz etkileri olduğuna değindi. Yapılan bir deneyde dijital asistanların hakaret ve şiddet içeren komutlara alttan alan bir ses tonuyla karşılık vermesi nedeniyle çocukların çevresiyle kurduğu iletişimin olumsuz etkilendiği bulgusuna ulaştıklarını kaydetti.

Ayrıca yapay zekâ uygulamalarının görsel seksüalizasyon, cinselleştirme ve metalaştırma risklerine de dikkat çekti. Veriye dayalı makine öğreniminden veriyi yorumlayan bilgiye dayalı makine öğrenimine geçmenin bias ile mücadelede önemli bir adım olacağının altını çizen Corat, bu yönde yaptıkları çalışmaları da aktardı.

İlgili İçerikler

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.