GaleriDeniz kapılarını sokak hayvanları yararına açtı

Doğa sevgisi ve hayvan hakları konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen Ecrin Sergisi, DenizBank bünyesindeki GaleriDeniz'de sanatseverleri bekliyor.

13.12.2018 - 14:45 | MediaCat

GaleriDeniz kapılarını sokak hayvanları yararına açtı

DenizBank, bünyesinde bulunan sergi alanı GaleriDeniz’de dün açılışı gerçekleşen Ecrin Sergisi’yle, kapılarını sokak hayvanları yararına sanatseverlere açtı. Bankanın ev sahipliğinde, Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği işbirliğinde gerçekleşen gergedan ana temalı sergide Heykel Sanatçısı Özge Günaydın’ın doğa sevgisi ve hayvan hakları konusunda farkındalık yaratmayı hedefleyen pek çok farklı gergedan heykeli sanatseverlerle buluştu.

Dün iş, kültür sanat, spor ve medya dünyasından çok sayıda ismin katılımıyla gerçekleşen açılışı takiben iki hafta boyunca DenizBank Genel Müdürlüğü’nde bulunan GaleriDeniz’de meraklılarını bekleyecek serginin geliri sokak hayvanlarının beslenme, barınma ve bakım ihtiyaçlarının karşılanacağı; aynı zamanda müze, botanik bahçe ve piknik alanları gibi farklı imkânlar aracılığıyla her yaştan insanın hayvanlarla iletişim kurabileceği bir yaşam alanı olarak tasarlanan Ecrin Yaşam Merkezi’nin kurulması amacıyla Nil Eğitim ve Yardımlaşma Derneği’ne (NEYAD) bağışlanacak.

GaleriDeniz kapılarını sokak hayvanları yararına açtı

GaleriDeniz kapılarını sokak hayvanları yararına açtı

Doğanın yok oluşunda ikonik değere sahip bir canlı: Gergedan

Heykel sanatçısı Özge Günaydın projeyle ilgili “Serginin ana konseptinin gergedan olmasının sebebi, doğadaki tahribata bağlı olarak neslinin tükenmeye başlaması ve bunun sembolik bir değerinin bulunması. Dünyada insanlık tarihiyle eş yaşam geçmişine sahip gergedanların günümüzde yalnızca beş türü kaldı. 1960’lı yıllarda 70 bin civarında olan siyah gergedan türünün, 20 yıllık süreç içinde yüzde 96’sı tükendi. Bu rakamlar doğanın yok oluşunda, gergedanların ne denli bir ikonik değeri olduğunu bize açıkça gösteriyor. Sergimizle dünyanın tüm canlıların yaşam alanı olduğunun bir kez daha altını çiziyor, yanı sıra binlerce hayvana hizmet sunulacak bir sosyal sorumluluk projesini başlatmaktan mutluluk duyuyoruz” açıklamasında bulunurken, DenizBank Genel Müdürü Hakan Ateş şunları söyledi:

GaleriDeniz kapılarını sokak hayvanları yararına açtı

Soldan Sağa: Nilgün Diptaş, Hakan Ateş, Özge Günaydın

“İnsan nüfusunun hızla çoğaldığına tanıklık ettiğimiz bu dönemde, dünyamızı paylaştığımız diğer canlıların sayısı ne yazık ki azalıyor. Bir yanda türlerin varlığı ve doğal hayatın dengesi tehlike altına girerken, diğer yanda çevremizdeki sessiz dostlarımız olan sokak hayvanlarının barınabileceği, korunabileceği alanlar giderek daralıyor. Bugün yaşam alanımızı paylaştığımız evcil hayvan sayısı, aslında bir gelişmişlik endeksi. Zira ekonomik gelişimin yanına kültürel gelişim ve insani değerleri eklemediğimiz yerde gelişmişlikten bahsedemiyoruz. Bu bağlamda, özellikle de kış kapımızı çalarken, bakıma muhtaç sokak hayvanlarına her canlının temel ihtiyacı olan güvenli bir yaşam alanı sunmak, insanlık vazifemiz. Biz de topluma ve doğal çevreye duyarlı yaklaşımı faaliyetlerinin merkezine koyan bir kurum olarak, tarıma, spora, sanata, eğitime sahip çıktığımız gibi hayvan haklarına sahip çıkmayı da görev biliyoruz. Bu anlayış doğrultusunda, gelirleri sokak hayvanlarının barınma, beslenme ve bakım ihtiyaçlarının karşılanacağı bir yaşam merkezine aktarılacak Ecrin sergisine ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz.”

GaleriDeniz kapılarını sokak hayvanları yararına açtı

Dünyanın en büyük yaşam merkezi

Ecrin Sarper Yaşam Merkezi adına konuşan NEYAD Yönetim Kurulu Başkanı Nilgün Diptaş sosyal sorumluluk projesi hakkında şunları söyledi:

“Dernek olarak lansmanını yaptığımız bu özel günde sanatın evrenselliğinden yola çıktık ve sokak hayvanlarına sahip çıkacak, koruyup barındıracak dünyanın en büyük yaşam merkezini kurmaya karar verdik. Sokak hayvanlarına yeni bir hayat sağlamak ve toplumun hayvan sevgisini yükseltmek amacıyla kurulacak Ecrin Yaşam Merkezi’mizde, açılacak veterinerlik lisesinden müzeye, piknik alanlarından botanik bahçelerine kadar sağlayacağı imkanlar sayesinde okulların ziyaretler gerçekleştirebileceği, genci ve yaşlısıyla insanların hayvanlarla kucaklaşabileceği bir yaşam alanı olarak faaliyet gösterecek. Bu merkezle binlerce yardıma muhtaç sokak hayvanının barınma, beslenme ve bakım ihtiyacı giderilecek. Bu projeyle aynı zamanda dünyaya iki çizgi karakter de armağan edilecek; Ecrin ve Sarper. Çocuklara hayvan sevgisini aşılayacak olan karakterler, örf ve adetlerimizi gelecek nesillere aktarırken yazılacak masal kitaplarıyla hayvan hakları konusunda da farkındalık oluşturacaklar.”

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.