Coca Cola’ya Asya dopingi

Coca Cola, Çin ve Hindistan'da elde ettiği performansın katkısıyla son 9 yılın en büyük satış rakamlarını elde etti. Şirket Wall Street'te rekor kırdı.

19.07.2007 - 11:24 | MediaCat

Coca Cola, Çin ve Hindistan’da elde ettiği performansın katkısıyla son 9 yılın en büyük satış rakamlarını elde etti. Şirket Wall Street’te rekor kırdı.

Yılın ikinci çeyreğinde satışları yüzde 19 artan Coca Cola, ABD pazarında 3 puanlık yaşadığı düşüşün etkisini hissetmedi. Çin’de diet cola, Qoo adlı içecek ve çocuklar için C vitaminli içecek ile çok süyük başarı yakalayan Coca Cola, diğer asitli içeceklerden ise beklediği atılımı göremedi. Afrika kıtasının en büyük iş vereni durumundaki Coca-Cola, Çin pazarına 1927’de; Pakistan, Mısır ve Rusya’ya ise 2005’te girmişti.

Bir şirket yetkilisi bu dönemde asitli içeceklerre yaşanan performans eksikliğinin alüminyum ve şeker maliyetlerinin yükselmesinden kaynaklandığını belirtti. Bu yıl bu türden maliyetlerin yeniden düşüşü göstermesine rağmen yüksek fiyat engelinin bazı markalarda hala aşılamadığı aktarıldı.

Uzmanlara göre şirketin başarısında 3 yıl önce emeklilik kararını geri alarak yeniden şirketin başına geçen Coca Cola Yönetim Kurulu Başkanı Neville Isdell’in yönetiminin önemli katkısı oluyor. Isdell, ABD’de iki yıl önce piyasaya sürdüğü Coke Zero adlı sıfır kalorili içecekle yüzde 10 yükselmenin keyfini yaşadı.

Coca Cola içecek markalarını yeşil çaydan, içme suyuna kadar genişleterek Amerikan halkının stil anlayışlarına hitap etmeye çalışıyor. Grubun satın aldığı Dasani su satışlarını yüzde 1 artırarak 3 aylık perioddaki gelirini 1.85 milyar dolara çıkarttı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.