Kola markalarının ünlü savaşında kim önde?

Medya Takip Merkezi, Aysun Kayacı’lı, Müslüm Gürses’li reklamlara ünlülerin katkısı nasıl oldu? Oyuncular ürünün önüne mi geçti? Ünlüler bu reklam filmlerinden ne kadar para kazandı? Pepsi’nin reklamı etik mi? gibi sorulara cevap veriyor...

19.07.2007 - 12:03 | MediaCat

Pepsi Max’ın aylardır konuşulan Aysun Kayacı’lı reklamına, Coca Cola’dan Müslüm Gürses’li ‘bırrrrr’ cevabı geldi. Pazardaki paylarını artırmak için kıyasıya rekabet eden Coca Cola ve Pepsi, yeni reklam kampanyalarıyla da fark yaratmaya çalışıyorlar. Peki, ünlü reklam ajanslarının hazırladığı ve medyanın yakın ilgi gösterdiği Aysun Kayacı’lı- Müslüm Gürses’li rekabette en etkili PR’ı kim yapıyor?

Medya Takip Merkezi’nin, Türkiye kola pazarındaki markaların rekabeti hakkında hazırladığı araştırmaya göre; Cola Turka’nın sessiz kaldığı bu dönemde Pepsi ve Coca-Cola arasında ilginç gelişmeler yaşanıyor.

Pepsi’nin Aysun Kayacı’lı reklam kampanyası büyük ilgi görürken; Coca Cola bu kampanyaya yeni bir reklam filmiyle yanıt vermekte gecikmedi. Pepsi Max’lı Aysun Kayacı’nın öpücüğüne, Coca Cola’lı Müslüm Gürses’in “bııııırrrrr” yanıtı, medyada dahi büyük yankı uyandırdı. Pek çok köşe yazarına konu olan Aysun Kayacı’lı, Müslüm Gürses’li reklamlara ünlülerin katkısı nasıl oldu? Oyuncular ürünün önüne mi geçti? Ünlüler bu reklam filmlerinden ne kadar para kazandı? Pepsi’nin reklamı etik mi? Coca Cola reklamıyla Müslüm Gürses karizmayı çizdirdi mi, gibi sorular, tartışmaları da beraberinde getirdi.


Pepsi Max’ın reklamını 15 köşe yazarı yazdı…

MTM Medya Takip Merkezi’nin yaptığı medya araştırmasına göre, “Pepsi Max’ın şekersiz maksimum tadını alan, Aysun Kayacı’yı öpmüş kadar olur” iddiasını taşıyan reklam filmi, 4 Mayıs – 16 Temmuz tarihleri arasında 94 habere konu edildi. Bu süreçte, 15 köşe yazarı, konuyu toplam 20 kez köşesine taşıdı.

Pepsi Max reklamına Müslüm Gürses’le yanıt veren Coca Cola ise kampanyasını başlattığı 4 Temmuz’dan 16 Temmuz tarihine kadar 18 habere konu edildi. Müslüm Gürses’li Coca Cola reklamının haberlerine en çok yer veren yayınlarsa, Akşam, Bugün ve Takvim gazeteleri oldu…

Coca Cola’nın reklam kampanyasının başlamasıyla medya, gözlerini bir kez daha Pepsi Max’a çevirdi. İki reklamı karşılaştıran gazeteler, 4-16 Temmuz tarihleri arasında Pepsi’ye 13 kez yer verdiler.


4-16 Temmuz arasında en çok Coca Cola’nın Müslüm Gürses’li reklamı yayımlandı…

MTM’ nin 4-16 Temmuz tarih aralığında TV kanallarında yaptığı reklam ölçüm sonuçlarına göre, bu tarihler arasında en çok reklamı, Coca Cola verdi. 4 Temmuz’da Müslüm Gürses’li versiyonuyla ekranlara hızlı bir giriş yapan Coca Cola, yaklaşık iki aydır ekranlarda olan Pepsi’nin Aysun Kayacı versiyonlu reklamlarını geride bıraktı.

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.