Mars’tan gelen lezzet

Heinz, uzay koşullarında yetiştirmeyi başardığı domateslerden ürettiği yeni ketçabını tanıttı.

09.11.2021 - 12:04 | Simge Şenses

Farklı bir gezegene göç ederek her şeye sıfırdan başlama fikri insanlığın uzun yıllardır kafa yorduğu bir mesele. Peki uzay koşullarında tarım mümkün mü?

Heinz, bu soruya yanıtı bilimsel temellere dayandırdığı bir aksiyonla veriyor ve yeni kampanyasıyla uzay koşullarında yetiştirmeyi başardığı domateslerden imal ettiği özel ketçaplarını tüketiciye tanıtıyor.

“Marz Edition” adını alan ürün, Florida Teknoloji Enstitüsü’nün Aldrin Uzay Enstitüsü’nde bir astrobiyolog ekibi tarafından iki yıl boyunca yürütülen araştırmalar sonucunda geliştirildi. Araştırma ekibi bitkileri Mars simülasyonunda, Mars’taki regolit ile kimyasal olarak eşleşen bir toprak türünü kullanarak yetiştirdi. Yetiştirilen domatesler şirketin kalite testlerini başarıyla geçerek sertifikalı Heinz Ketçap şişelerine girmeye layık olduklarını kanıtladılar.

Marka bu araştırmayla Mars’ta ve ihtiyaç olursa Dünya’daki daha zorlu ortamlarda domates ve diğer temel mahsullerin yetiştirilebileceğini gösterdi. Aldrin Uzay Enstitüsü’ndeki ekip, bu görevi detaylandıran bilimsel yayın için hazırladıkları üç makaleden ilkini sunmuş durumda.

Ne yazık ki Marz Edition ketçap şimdilik satışa çıkmayacak. Kraft Heinz International Zone Baş Büyüme Sorumlusu Cristina Kenz konuya dair, “Uzman ekibimizin başka bir gezegenin koşullarında domates yetiştirebilmesi ve bunu dünyayla paylaşabilmesi bizi çok heyecanlandırıyor” yorumunda bulunuyor ve ekliyor: “Bu çalışma, iki yıl önce Mars koşullarından gelen toprağın analiz sürecinden şimdiki hasata kadar, nereye gidersek gidelim gelecek nesillerin Heinz ketçaplarının tadını çıkarabileceğini kanıtlayan bir yolculuk oldu.”

Kaynak: Design Taxi

Giriş

Parolanı mı unuttun?

Parolanı mı unuttun?

Kullanıcı adını ya da e-posta adresini gir. Sana bir e-posta göndereceğiz. Oradaki bağlantıya tıklayarak parolanı sıfırlayabilirsin.

Your password reset link appears to be invalid or expired.

Giriş

Gizlilik Politikası

Add to Collection

No Collections

Here you'll find all collections you've created before.